Pazar , Mayıs 31 2020
Ana Sayfa / Alt Manşet / Burcu: Anastasiadis, Kıbrıs Türk Tarafının Siyasi Eşitliğini Ve Kararlara Etkin Katılımını Bir Türlü Hazmedemiyor

Burcu: Anastasiadis, Kıbrıs Türk Tarafının Siyasi Eşitliğini Ve Kararlara Etkin Katılımını Bir Türlü Hazmedemiyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün yaptığı açıklamaların, Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini ve onun bir parçası olan kararlara etkin katılımını bir türlü hazmedemediğinin yeni bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Anastasiadis’in, son dönemde zaman zaman “gevşek federasyon”, zaman zaman da “merkezden uzaklaştırılmış federasyon” diye ifade ettiği görüşlerini, hem Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yaptığı görüşmede, hem de bu son basın toplantısında netleştirmediğini ifade eden Burcu, “Bu nedenle hangi yetkilerin merkezden kurucu devletlere verilmesini düşündüğü anlaşılmadı”dedi.

Burcu şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın daha önce çeşitli vesilelerle açıkladığı gibi, Anastasiadis merkezi yetkilerin hangilerinin kurucu devletlere aktarılmasını düşündüğü konusunda netleşirse ve sonuç odaklı ucu açık olmayan bir süreç söz konusu olursa, o takdirde Kıbrıs Türk tarafı olarak bunu konuşmaya kapalı olmayız. Ancak, sayıları azaltılsa bile ortaklaşa kullanılacak federal yetkiler çerçevesinde alınacak tüm kararlara Kıbrıs Türk tarafının etkin katılımı olmazsa olmazdır. Siyasi eşitliğimiz herhangi bir şey karşılığında tartışmaya açılamaz.”

 

“Federal anlayış hem yetkilerin hem zenginliklerin paylaşımına dayanır. Anastasidis maalesef yetkilerin paylaşımında gösterdiği isteksizliği, zenginliklerin paylaşılması konusunda da göstermektedir. Hidrokarbon konusunun işbirliği alanı olması çağrılarımıza karşın, Anastasiadis’in bu alanın hala gerginlik alanı olmasını tercih etmesi de ayrıca üzüntü vericidir.”diyen Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın 12 Kasım Pazartesi akşamı, geniş kapsamlı bir basın toplantısıyla düşüncelerini kamuoyu ile paylaşacağını duyurdu.

 

KAYNAK: CUMHURBAŞKANLIĞI SOSYAL MEDYA HESABI

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Çavuşoğlu: “Öğrenci Gelişleri Kararı Haziran İçin”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, dünkü Bakanlar Kurulu’nda öğrencilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir