Pazartesi , Nisan 19 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Akıncı: Rumların Büyük Çoğunluğunun İki Ayrı Devlet Oluşumunu Onaylamayacağı Aşikardır

Akıncı: Rumların Büyük Çoğunluğunun İki Ayrı Devlet Oluşumunu Onaylamayacağı Aşikardır

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün akşam düzenlediği basın toplantısında,  Kıbrıslı Türkler’in Rumların hakim olacağı üniter bir devlette azınlık hakları ile yetinmeyi kabul etmeyeceklerini vurgulayarak,  “Kıbrıs Rum tarafında da bazı çevreler iki ayrı devlet fikrine yakınlık duyabileceklerini ima etseler de, Rum toplumunun büyük çoğunluğunun iki ayrı devlet oluşumunu onaylamayacağı aşikardır” dedi.

Gelinen aşamada, Federal çözüm için çalışmak ya da statükonun devamına göz yummak noktasında olunduğunu ifade eden Akıncı, Kıbrıslı Türkler ve Rumlar için statükonun devamının çeşitli tehlikeler barındırdığını belirtti. Akıl işinin makul bir uzlaşıyı federal çözümde aramak olduğuna işaret eden Akıncı, bulunacak çözümün her iki tarafın siyasi eşitliğine dayalı olacağının birçok BM belgesinde yer aldığını kaydetti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in doğal gaz konusundaki tavrını eleştiren Akıncı, Rum liderin bazı konuların sadece Rum toplumunu ilgilendireceğini belirttiğini ve bunun hiçbir makul yanı olmadığını anlattı. Akıncı, Anastasiadis’e göre Doğu Akdeniz Enerji politikalarında Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’nin yeri olmadığını belirterek, ancak Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin dahil olacağı bir süreçte bölgede barışın sağlanabileceğini belirtti.

Federasyonun Rum liderliğince acı verici bir uygulama olarak görülmesini yadırgadığına işaret eden Akıncı, iki toplumu birleştirecek yegane çözümün federal çözüm olduğunu söyledi…

Akıncı, basın toplantısında, Anastasiadis’in halkına artık Kıbrıs’ta bir federasyon kurulacaksa bunu anlatması gerektiğini ifade etti.

 

KAYNAK: BRT

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir