Perşembe , Aralık 12 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / 3’üncü Cumhurbaşkanı Eroğlu: Bir Halkın Gelebileceği En Yüce Nokta Devlet Kurmak Ve Yaşatmak

3’üncü Cumhurbaşkanı Eroğlu: Bir Halkın Gelebileceği En Yüce Nokta Devlet Kurmak Ve Yaşatmak

3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC’nin 35’inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, 15 Kasım 1983’ün, Kıbrıs Türk tarihinin en onurlu, en önemli günlerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Bir halkın gelebileceği en yüce nokta devlet kurmak, yaşatmak ve devlet çatısı altında  çağdaş demokratik bir idare kurmak. “Biz KKTC’nin ilanı ile bunu büyük ölçüde başardık” dedi.

Kıbrıs sorununun çözümünde Rum uzlaşmazlığına değinen Eroğlu, gerekirse  Meclis kararı alarak, referandum yaparak, KKTC ile yola devam etme isteğinin, KKTC’nin dünyada hak ettiği yeri alması talebinin, dünyaya duyurulması gerektiğini söyledi.

Eroğlu mesajında, “Rumların üniter devlet arzusu, uluslararası camiayı  bizi 1974 öncesine götürme yönünde ikna etme çabaları neticesinde Kıbrıs Türk  halkının sesine kulak verilerek bağımsızlık ilan edilmesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’nin kurulduğunun tüm dünyaya duyurulması varoluş ve özgürlük mücadelemizin bir gereği ve taçlandırılması idi” dedi.

Eroğlu, bu adımla, Kıbrıs’taki egemenlik hakkından, , siyasi eşitlikten,  güvenlikten,  20 Temmuz 1974’te başlayan Barış Harekatı ile ortaya çıkan coğrafyadan vazgeçilmeyeceğinin  bir kez daha kararlılıkla ilgili tüm kesimlere fiilen gösterildiğine dikkat çekti

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Balıkesir’de 3,6 Büyüklüğünde Deprem

Balıkesir’in Altıeylül ilçesine bağlı Akçaköy mahallesinde saat 16.15’te, 3,6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir