Pazar , Ağustos 25 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Akıncı: Mutabakatlara Bağlı Kalarak Yeni Bir Federal Ortaklığı Oluşturmaya Hazır Olacağız

Akıncı: Mutabakatlara Bağlı Kalarak Yeni Bir Federal Ortaklığı Oluşturmaya Hazır Olacağız

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Bayrak Radyo ve Televizyonu’ndan yaptığı konuşmasında, Kıbrıs konusunda; “geçmişteki mutabakatlara bağlı kalarak, adada egemenliğin iki eşit taraftan neşet edeceği, siyaseten eşit iki kurucu devletin varlığına dayalı yeni bir federal ortaklığı oluşturmaya hazır olacaklarını” vurguladı.

Akıncı, her iki tarafın eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşamasının koşullarını oluşturmanın yine her iki tarafın iradesine bağlı olduğuna işaret ederek, “Yetkilerin ve zenginliklerin adil biçimde paylaşılacağı, bölgemizi yeni gerginliklerin değil, işbirliği olanaklarının merkezi haline getirecek bir anlayışı, Rum tarafında da görmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, bunun yanında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin halkına en sağlıklı hizmetleri vermek ve insanlarını huzur ve mutluluk içinde yaşatmakla yükümlü olduğuna işaret ederek, “Bugün içinde bulunulan zor dönemi aşmak için tüm devlet ve hükümet yetkilileri, Meclis ve toplum olarak, Türkiye ile de yakın dayanışma içerisinde çalışmak zorundayız. Halkımızı rahatlatacak tedbirleri, geleceğe dair umutların erozyona uğramasına fırsat vermeden almak durumundayız. Bu konuda gerek kendi içimizde gerekse Türkiye’den beklenen adımların süratle atılmasında büyük yarar olacaktır diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Akıncı konuşmasında ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in görevlendirdiği Jane Holl Lute’un yıl sonundan önce garantör ülkelere ve Kıbrıs adasına yapacağı ziyaretin sonuçlarını da görmek istediklerini kaydederek, “Biz her zaman olduğu gibi yapıcı ancak haklarımızı korumanın da bilincinde olmaya devam edeceğiz. Bu düşüncelerle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35. yılında hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Rum Meteoroloji Dairesi’nden Sarı Alarm

Rum Meteoroloji Dairesi, yüksek hava sıcaklığı nedeniyle bugün için sarı alarm verdi. Rum haber kaynaklarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir