Cuma , Kasım 27 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanı Akıncı: “Türkiye’nin Yakın İlgi Ve Desteğini Hep Yanımızda Hissediyoruz”

Cumhurbaşkanı Akıncı: “Türkiye’nin Yakın İlgi Ve Desteğini Hep Yanımızda Hissediyoruz”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC’nin 35. kuruluş yıl dönümde Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada,  Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın ilgi ve desteğini hep yanlarında hissettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC’nin kuruluşunu anlamak için 1963’ün Aralık ayını anlamanın önemine işaret ederek, “Bu tarih 1960’da oluşturulan ortaklık devletinin yıkıldığı ve Kıbrıslı Türklerin ortak devlet yapısının dışına itildiği tarihtir” diye konuştu.

Akıncı, 1963’ün Aralık ayından itibaren Kıbrıslı Türklerin Ada’da bir devlet örgütlenmesine ihtiyacı olduğunu belirterek, KKTC’nin kuruluşuna kadar Kıbrıs Türk yönetiminin farklı isimlerle kendi örgütlenmelerini yapmaya çalıştığını anlattı.

Akıncı şöyle devam etti:

“Bütün bu çabada Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın ilgi ve desteğini hep yanımızda hissediyoruz. Bundan dolayı Türkiye’nin gelmiş geçmiş tüm yönetimlerine teşekkür ediyorum. Kıbrıs Türk halkına bu dayanışmayı gösteren Türk ulusuna böylesi bir günde en iyi dileklerimi iletmek istiyorum.”

Cumhurbaşkanı Akıncı, bu çabanın tek taraflı olamayacağını belirterek, bunu için Rum tarafının olası bir federal çözümde “siyasal eşitliği” içine sindirmesini zorunlu kıldığını da sözlerine ekledi.

 

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Türkiye İle Katar Arasında 6. Yüksek Stratejik Komitesi Toplantısı Düzenleniyor

Türkiye ve Katar arasında çeşitli alanlarda gelişen ve büyüyen ikili ilişkiler çerçevesinde düzenlenen “Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 6’ncı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir