Pazartesi , Nisan 19 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki  Tören…

Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki  Tören…

Akıncı: Kıbrıs Türk Halkını Azınlık Durumuna Getirecek Hiçbir Anlaşmaya Onay Vermeyeceğiz

 

Oktay: Kıbrıs Türkünün Meşru Hak Ve Menfaatlerini Her Şartta Koruyacağız

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC’nin 35’inci yıldönümü çerçevesinde Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmanda, ucu açık sonuç odaklı olmayan müzakere süreçlerinin artık geride kaldığını belirterek, bu hususun Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in raporunda da yer almasının memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Akıncı, Kıbrıs Türk halkını azınlık durumuna getirecek hiçbir anlaşmaya onay vermeyeceklerinin altını da çizdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in görevlendirdiği Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un yıl sonundan önce garantör ülkelere ve adaya yapacağı ziyaretin sonuçlarını görmek istediğini ifade eden Akıncı, Kıbrıs Türk halkını azınlık durumuna getirecek hiçbir anlaşmaya onay vermeyecekleri gibi Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliğinin yer alacağı bir anlaşma için de çabalarını sürdüreceğini belirtti.

Akıncı, “Biz her zaman olduğu gibi yapıcı olacağız, ancak haklarımızı sonuna kadar korumanın da bilincinde hareket edeceğiz. Yaşananlardan dersler çıkarılarak yeni bir geleceğe yol almak herkesin yararına olacaktır” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının 35’inci yılını kutladığı KKTC’nin gelece güvenle bakabilmesinin genç nesillerin iyi yetiştirilmesi ve tarihini iyi bilmesinden geçtiğini kaydetti.

Kıbrıs adası etrafında keşfedilen doğal gaz kaynaklarının adayı daha cazip hale getirdiğine işaret ederek, Kıbrıs Türk halkının Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatlerini her şartta ve koşulda korumaya devam edeceğini vurguladı.  Fuat Oktay, bölgede Türkiye Cumhuriyeti’nin yer almadığı bir projenin başarısızlığa uğrayacağına da işaret etti.

Oktay, 50 yıldır Kıbrıs’ta sürdürülen çözüm çabalarının Rum tarafının uzlaşmaz tavırları nedeniyle sonuç bulamadığını kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının hak ettiği mevcut refah düzeye ulaşmasının engellenmesine izin vermeyeceklerinin altını çizen Oktay, Kıbrıs bizim milli davamız. Kıbrıs Türkünün hep yanında durduk, durmaya devam edeceğiz. Meşru hak ve menfaatlerini her şartta koruyacağız “dedi.

Dr, Fazıl Küçük bulvarındaki resmi geçit töreni, Solo Türk’ün gerçekleştirdiği hava gösterisiyle son buldu.

KAYNAK: BRT TV

 

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir