Pazar , Kasım 28 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / “Rumların Tek Yanlı Arama Çalışmalarına Katılan Şirketleri Uyarıyoruz”

“Rumların Tek Yanlı Arama Çalışmalarına Katılan Şirketleri Uyarıyoruz”

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Rumların tek yanlı arama çalışmalarına katılan şirketleri uyarıyoruz” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Exxon Mobil şirketinin Kıbrıs açıklarında arama faaliyeti başlatmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Exxon Mobil şirketinin Kıbrıs Adası açıklarında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin verdiği sözde 10 numaralı “parselde” doğalgaz arama faaliyeti başlatması bölgenin istikrarına katkıda bulunmamaktadır. Sorunun çözümü açısından da belirli hassas dengeleri değiştirebilecektir. Arama ve çıkarma çalışmalarına iştirak eden şirketlere ikazımızı yineliyoruz” İfadesini kullandı.

Aksoy, şöyle devam etti: “Kıbrıs Adası çevresindeki tüm doğal kaynakların sadece Kıbrıs Rum tarafına değil, her iki tarafa da ait olduğunu söyleyerek, Kıbrıs Rum yönetimini Doğu Akdeniz’de tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini durdurması yönünde uyarmıştık. Bu vesileyle Rumların bu tek yanlı arama ve çıkarma çalışmalarına iştirak eden şirketlere yönelik ikazımızı yineliyoruz. Kıbrıs Adasının doğal kaynaklarının paylaşımının Kıbrıs meselesinin özüyle ilgili bir konu olduğunu tekrar hatırlatıyoruz. Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da KKTC ile eşgüdüm içinde, Kıbrıs Türk halkının, Ada’nın ortak sahibi olarak, uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve çıkarlarını korumak amacıyla, gerekli diplomatik ve siyasi adımları atmayı sürdüreceğiz. Kendi kıta sahanlığımıza ilaveten, KKTC’nin Türk Petrolleri’ne verdiği ruhsat sahalarında da faaliyetlerde bulunmaya başlayacağız.”

 

KAYNAK: TRTHABER

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı Ziyaret Edenlerin Sayısı 245 Bin 221’e Ulaştı

Kapalı Maraş’ın, 8 Ekim 2020 tarihinde halkın ziyaretine açılmasının ardından ziyaret edenlerin sayısının 245 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir