Perşembe , Mart 4 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Erhürman: “Herhangi Bir Toplumun İradesinin Dışlandığı Bir Model Sürdürülebilir Ve İşlevsel Olamaz”

Erhürman: “Herhangi Bir Toplumun İradesinin Dışlandığı Bir Model Sürdürülebilir Ve İşlevsel Olamaz”

Başbakan Tufan Erhürman, Lapta’da katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusunda; Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos  Anastasiadis’in Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliği konusunda kafa bulanıklığı yaşadığına işaret ederek, “Son dönemdeki açıklamaları gösteriyor ki onlarca yıldır süren müzakerelerde siyasi eşitliğin; birlikte yönetmek, yetki ve sorumlulukları paylaşmak anlamına geldiğini henüz hazmedebilmiş değil” dedi.

 

Erhürman, Kıbrıslı Türklerin iradesinin kararlara yansımayacağı bir yönetim biçiminin söz konusu olamayacağına vurgu yaparak, “Federasyonu eşit iki toplum birlikte kuracak, birlikte yönetecek. Bu iki toplum tüm yetkileri, sorumlulukları ve varlıkları paylaşacak. Devlet, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların iradelerini kararlarına yansıttığı oranda sürdürülebilir ve işlevsel olur. Herhangi bir toplumun iradesinin dışlandığı bir model sürdürülebilir ve işlevsel olamaz” ifadelerini kullandı.

 

 

KAYNAK: TAK

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Duyurusu…

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na 2021 – 2022 eğitim öğretim yılı için askeri öğrenci temini yapılacağı duyuruldu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir