Çarşamba , Haziran 19 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Akıncı Dün Akşam KKTC’ye Döndü. Akıncı Bazı Televizyon Kanallarına Değerlendirmelerde De Bulundu

Akıncı Dün Akşam KKTC’ye Döndü. Akıncı Bazı Televizyon Kanallarına Değerlendirmelerde De Bulundu

İstanbul’da 9. Boğaziçi Zirvesi’nin onursal açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, DÜN akşam KKTC’ye döndü. Cumhurbaşkanı Akıncı, Zirvenin açılışının ardından ise TRT WORLD, CNN TÜRK ve Haber Türk’e Kıbrıs sorununa ilişkin güncel gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Kıbrıs sorununun çözümü için müzakelerelerin yeniden başlamasına yönelik çabaları değerlendiren Akıncı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in raporunda da 50 yıl daha müzakerelerle zaman harcanmayacağı konusunun net ifade edildiğini belirtti. Akıncı, “Bu kez farklı olan BM Genel Sekreteri Guterres’in raporu. Bundan sonra eğer bir süreç olacaksa bu sürecin ucu açık olamayacağı, sonuç odaklı olması gerektiği, artık görünebilir bir gelecekte sonuç alınmasının şart olduğu vurgulandı.” dedi.

Akıncı, Guterres’in özel danışmanı Jane Holl Lute’un Türkiye’den randevu istediği bilgisini de paylaştı. Akıncı “Aralık ayının ilk haftası için Türkiye’den randevu istediğini biliyorum. 5-6 Aralık gibi bir tarihte bu randevuyu talep ettiğini öğrendim. Bizden henüz bir talebi olmadı, muhtemelen bu defa belki garantörleri ziyaretten sonra bize gelir” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Müzakerelere yeniden başlanabilmesi için referans şartları konusunda tarafların uzlaşması gerektiğine vurgu yaparak BM Genel Sekreteri’nin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Lute’un referans noktalarını Noel’e kadar bitirme hedefinde olduğuna dikkati çekti.

 

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

NÖBETÇİ ECZANE 19/06/2019 ÇARŞAMBA

LEFKOŞA ATAÇAĞ ECZANESİLefkoşa  Atatürk Cad. Şht.Zehra Mustafa Sk.No:5 Gönyeli  2231997  19-06-2019 Konum Getir SEVAL KAYMAK ECZANESİLefkoşa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir