Pazar , Haziran 13 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanı Akıncı Tabipler Birliği Yönetimini Kabul Etti…“Koruyucu Hekimlik Toplum İçin Çok Önemli”

Cumhurbaşkanı Akıncı Tabipler Birliği Yönetimini Kabul Etti…“Koruyucu Hekimlik Toplum İçin Çok Önemli”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Özlem Gürkut başkanlığındaki Tabipler Birliği Yönetim Kurulunu kabulünde yaptığı konuşmada, önümüzdeki dönemde birlik ile yakın diyalog içinde olacaklarını ifade ederek, sağlık ve çevre için farklı düşünmediklerini, görüşlerinin aynı olduğunu söyledi.

Akıncı, koruyucu hekimliğin toplum için çok önemli olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Benim İlkokul yıllarımda bu vardı; aşılama, ağız taraması yapılırdı neden şimdi de düzenli olmasın. En genel anlamda sağlık alanında en doğru işlerden biri koruyucu hekimliğe önem vermektir. Yasal eksikliklerin giderilmesi ve her alanda uygulanması önemli. Örneğin Tütün yasası konusunda devlet iyi bir rol model olmalı. Devlet binaları, hastaneler, meclis Cumhurbaşkanlığı dahil herkes yasalara uymalı örnek olmalı. Özellikle lokantalarda yasalara uyma düzeyi araştırılsa sınıfta kaldığımız görülür. O yüzden denetim, takip, ceza uygulaması önemli.”

Akıncı, Çevre temizliği ve sağlığı konusunda birlik ile birlikte çalışabileceklerini de ifade ederek, katkıları memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.

Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut da konuşmasında, birliğin 22. Yönetim kurulunu tanıtarak, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya çalışmalarıyla ilgili hazırladığı raporu sundu, ayrıca birliğin 6 Aralık’ta Bedesten’de düzenlenecek 62. Kuruluş yıldönümü resepsiyonuna davet etti.

Birliğin, sağlık sisteminde yaşanan yapısal sorunlar ile yasal bazı sıkıntı ve eksikliklerin aşılması için çalışmalar yaptığını anlatan Gürkut, yasaların günün koşullarına uygun olarak düzenlemesi gerektiğini, toplum sağlığı için yeni yasa çalışmasına destek vermek için çalışma başlattıklarını da ifade etti.

KAYNAK: TAK

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Çerçevesinde Lefkoşa’da da Tören Düzenlendi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çerçevesinde Lefkoşa’da Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir