Pazartesi , Temmuz 15 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, Spehar İle Görüştü

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, Spehar İle Görüştü

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, BM Barış Gücü Misyon Şefi ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile görüştü.

 

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşmede, BM Genel Sekreteri’nin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un temasları, BM Barış Gücü’nün faaliyetlerine dair görüş alış-verişi ve bu bağlamda ocak ayında BM Barış Gücü’nün adadaki görev süresine ilişkin BM Güvenlik Konseyi’ne sunulacak dönemsel rapor ele alındı.

 

Enformasyon Dairesi’nin konuyla ilgili açıklamasına göre, son zamanlarda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin özellikle Denya ve Haspolat bölgesinde tarım alanlarında çiftçileri kullanarak yarattığı planlı gerginlik ve bu olayların önlenmesine yönelik, uzlaşı yoluyla işbirliği içerisinde nasıl bir yol izlenebileceği de ele alındı.

 

Görüşmede ayrıca Özersay’ın Kıbrıs Türk tarafının mayınlara ilişkin defalarca yaptığı öneriyi yeniden gündeme getirerek, Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs adasının tümünü mayından arındırmaya hazır olduğunun altını çizdiği belirtildi.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Burcu: “Temennimiz, Ortak Komite Önerisinin Hassasiyetle Değerlendirilmesi”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e doğalgaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir