Cumartesi , Temmuz 4 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / KKTC Üniversitelerinin Uluslararası Kuruluşlara Üyelikleri Artıyor

KKTC Üniversitelerinin Uluslararası Kuruluşlara Üyelikleri Artıyor

Yüksek Öğrenim Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke, KKTC üniversitelerinin uluslararası kuruluşlara üyelikleri ve akreditasyonlarının arttığına dikkat çekti.

YÖDAK’ın üyelikleri ve uluslararası çalışmaları konusunda açıklamada bulunan Büke, 2018 aralık ayı itibarı ile KKTC’deki üniversitelerin kurumsal olarak 17 ülkenin 20’den fazla kurumu tarafından tanındığını ve/veya akredite edilmiş olduğunu, 80’in üzerinde ülke tarafından ise fiilen tanındığını vurguladı.

Açıklamaya göre, KKTC’de ilk kurulan 5 üniversite (Doğu Akdeniz Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi) başta olmak üzere üniversitelerin üye olduğu uluslararası kuruluşların sayısı ise 106’ya yükseldi. Türkiye’den 64 kuruluşa üyeliği bulunan üniversitelerin toplam üyelik sayısı 2018 yılı itibarı ile 170’i buldu.

Açıklamada ayrıca, kuruluş sırasına göre ilk 5 üniversitenin, DAÜ, GAÜ, YDÜ, LAÜ ve UKÜ’nün 2018 Aralık ayı itibarı ile 20’nin üzerinde uluslararası kuruluştan 127 program akreditasyonunun bulunduğu bildirildi. Dokuz programın ise halen uluslararası akreditasyon değerlendirme sürecinde bulunduğu kaydedildi.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

TC Milli Savunma Bakanı Akar Libya’da

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Güvenlik ve Askeri İşbirliği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir