Perşembe , Şubat 27 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / 21-25 Aralık Milli Mücadele Ve Şehitler Haftası… Lefkoşa AKM’de Şehitleri Anma Programı Düzenlendi

21-25 Aralık Milli Mücadele Ve Şehitler Haftası… Lefkoşa AKM’de Şehitleri Anma Programı Düzenlendi

“21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası” dolayısıyla, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde Şehitleri Anma Programı düzenlendi.

Törene; Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, bazı bakanlar, milletvekilleri, diğer askeri erkan, dernek, kurum, kuruluş ile okullardan temsilciler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora, aradan geçen 55 yıla rağmen Rumların hâlâ aynı zihniyette olduklarına işaret ederek, 1955’ten günümüze yaşanan olaylara değindi.

Geçmişte yaşananların iyi bilinmesi, bilmeyenlere öğretilmesi ve tarihin acı sayfalarının yeniden tekerrür etmemesi için gerekli derslerin çıkarılması gerektiğini vurgulayan Bora, “Rumlar hiçbir gerçeğe ve mantığa uymayan abuk sabuk iddialarla Kıbrıs Türklerini bu adadan yok etme hedeflerini açıkça ifade etmektedirler” dedi.

Bora, 1964’ten bu yana aldığı tüm kararlarla açıkça Kıbrıs Türklerine karşı tavır takınan BM’nin Güvenlik Konseyi kararlarına, Kıbrıs Türklerinin boyun eğmesinin söz konusu olamayacağını vurguladı.
Konuşmasında “Artık net olarak anlaşılmıştır ki Kıbrıs’ta ‘federal çözüm’ gerçekçi olan plan değildir” ifadelerine yer veren Bora , “Gerçekçi olan tek çözüm, 44 yıldır adada savaşı ve kavgayı önlemiş, barışı hakim kılan iki ayrı bağımsız cumhuriyetin varlığıdır. Bu gerçeğe karşı direnmek, barışa mutluluğa ve huzura karşı direnmektir” diye konuştu.

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan da konuşmasında, 21 Aralık’ın, acıların yaşandığı gün olması yanında, Kıbrıslı Türklerin adada var olabilmek için kahramanca mücadele ettiği gün olarak da tarihe kazındığını vurguladı.

Bugün rahat bir şekilde konuşulup, sokaklarda özgürce dolaşılabiliyorsa bunun kahraman şehitlere ve gazilere borçlu olunduğunu ifade eden Benan, egemenliğin, özgürlüğün ifadesi olan devletin şehitlerin emaneti olduğunu, bu emaneti yarınlara taşımanın boyunlarının borcu olduğunu kaydetti.

Kıbrıs’ta yeterince acılar yaşandığını, bu topraklarda bir daha yeni acılar yaşanmaması için, geçmişten dersler çıkarılarak, geleceğin sağlam temeller üzerine kurulması gerektiğine işaret eden Benan, “Bugün Anavatan Türkiye’nin 20 Temmuz 1974’te adaya müdahale etmesiyle Türk ordusu sayesinde Kıbrıs adasına barış gelmiştir. Türkiye ve Türk ordusu bu barışın en güçlü garantisidir” dedi.

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Yunanistan’da İlk Koronavirüs Vakası

Yunanistan Sağlık Bakanlığı, ülkede ilk koronavirüs (Covid-19) vakasının tespit edildiğini açıkladı. Yunanistan Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir