Perşembe , Ekim 21 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanı Akıncı Yeni Yıl Mesajı Yayımladı

Cumhurbaşkanı Akıncı Yeni Yıl Mesajı Yayımladı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yayımladığı yeni yıl mesajında; Kıbrıslı Türklerin, hoşgörülü, farklı fikre saygılı, şiddeti siyaset aracı olarak görmeyen bir toplum ve Atatürk’ün “Yurtta barış, Dünya’da barış ilkesini” özümsemiş, Kıbrıs sorununa çözüm arayışının yanında kendi iç barışına da özen göstermiş bir halk olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Çözüm, BM çerçevesinde ve müzakerelerle elde edilecek. Siyasi eşitliğin içini boşaltarak çözüme ulaşmak söz konusu olamaz. Rum tarafı yetki ve doğal zenginlikleri paylaşmamada ısrar ederse kalıcı bölünmenin sorumluluğunu üstlenecek” dedi.

Hiçbir sonucun toplumların sahipliği olmadan sürdürülebilir olamayacağını vurgulayan Akıncı, sürecin yakından izlenmesi ve sivil toplum örgütleri başta olmak üzere, her iki tarafta da toplumların duyarlılıklarının ve sahiplenme duygularının artırılmasının zorunlu olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “KKTC’nin tanınmış bir devlet statüsüne ulaşmasını öngören şıklar kulağa hoş gelse de görünür gelecekte böyle bir gelişme beklemek gerçekçi midir? Bunları yeni politika olarak masaya koyduğunuzda sizi bekleyen daha büyük bir yalnızlaşmadır” ifadesini kullandı.

 

KAYNAK: TAK – BRT

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Piyade Er Allahverdi Kılıç, Şehit Edilişinin 25. Yıl Dönümünde Düzenlenen Törenle Anıldı

  Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda askerlik hizmetini yaparken, görevi başında Rum askerlerinin menfur bir saldırısı sonucu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir