Perşembe , Eylül 24 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Başbakan Yardımcılığı Ve Dışişleri Bakanlığı’ndan Açıklama…

Başbakan Yardımcılığı Ve Dışişleri Bakanlığı’ndan Açıklama…

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, KKTC’ye giriş yapmak isteyen yabancı uyrukluların Larnaka Havalimanı’ndan girişinin engellenmesinin, Kıbrıs Türkü’nün dünyayla temas etmesine, nefes almasına her fırsatta engel olmaya çalışan bir zihniyetin sonucu olduğunu ve kabul edilmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

Rum tarafının mevcut vizyon ve zihniyetinin değişmediği bir kez daha gözler önüne serildiğine işaret eden bakanlık, Kıbrıslı Türklere yönelik tahammülsüz ve kısıtlayıcı davranışlarının devam ettiğinin en açık şekilde görüldüğüne işaret etti.

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili açıklamasında, bir süredir Kıbrıs’a Larnaka Havalimanı’ndan gelerek kara sınır kapılarından KKTC’ye giriş yapmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi makamlarınca Larnaka Havalimanı’nda sorgulandıktan sonra geri çevrilmekte ve ülkelerine geri gönderildiğini vurguladı.

Açıklamada, “Son olarak, yeni yıl münasebetiyle ülkemize tatil maksadıyla gelmek isteyen 30’u aşkın İsrail vatandaşına, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi makamlarınca Larnaka Havalimanı’ndan giriş izni verilmeyerek ülkelerine geri gönderildikleri yönünde bilgiler gelmektedir. Rum Yönetimi’nin tatil maksadıyla ülkemize gelmek isteyen insanların uğrayacağı maddi ve manevi mağduriyeti umursamadan, sırf ülkemize bir faydası olmaması için bu tür keyfi uygulamalara başvurmasını üzüntü ile gözlemlemekteyiz” denildi.

Herhangi bir yasal dayanaktan yoksun ve keyfi şekilde yapılan bu uygulamanın “yakışıksız ve hasmane” olarak nitelendiği açıklamada, bu uygulamanın ne uluslararası hukukla, ne de Rum Yönetimi’nin her fırsatta savunduğu Avrupa ilkeleri ve değerleriyle örtüştüğü vurgulandı.

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Başbakan Tatar: Üni̇versi̇telerde Yüzyüze Eğti̇mi̇ Sağlayacak Şartlar Üzeri̇nde Ti̇ti̇zli̇kle Çalışıyoruz

Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz Üniversitesi’ni ziyaret ederek, Vakıf Yöneticiler Kurulu başkanı Erdal Özcenk ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir