Pazar , Nisan 5 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Uluçay: Tasarı Bir Ay İçinde Genel Kurul’dan Geçmiş Olacak

Uluçay: Tasarı Bir Ay İçinde Genel Kurul’dan Geçmiş Olacak

Vicdani reddi de içeren Askerlik değişiklik yasa tasarısı Cumhuriyet Meclisi’ne sunuldu. Bu aşamadan sonra sürecin nasıl işleyeceğine dair BRT’ye açıklama yapan Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, yasa tasarısı ile ilgili milletvekillerinin bilgilendirildiğini, bugün resmi gazetede yayınlanarak halkın da bilgilendirileceğini söyledi.

Uluçay, aşağı yukarı bir aylık bir süre içinde hükümetin gönderdiği askerlik değişiklik yasa tasarısının Meclis Genel Kurulu’ndan geçmiş olacağını da kaydetti.

Uluçay “Meclis’e gönderilen yasa tasarısı otomatik olarak Meclis Komitesi’nin gündemine girer. Tasarı Hukuk ve Siyasi İşler Komitesinin gündemine gelmiştir. Prosedür gereği halkın bilgisine sunulduktan sonra 20 gün içinde görüşülmeye başlanacak. 20 günden sonra da ilgili komitede görüşülecek ve orada onaylandığı şekli ile genel kurulun gündemine taşınacak. Dolayısı ile aşağı yukarı bir aylık bir süre içinde bu konuda hükümetin göndermiş olduğu askerlik ile ilgili değişiklik yasa tasarısı genel kuruldan geçmiş olacak” dedi.

Tasarının ülkede çok geniş bir kitleyi ilgilendirdiğini belirten Uluçay, 20 gün boyunca yasanın tartışılmasına olanak sağlanacağını kaydetti.

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Başbakan Tatar: “Birlik Olunması Halinde En Büyük Sıkıntıların Üstesinden Gelinebilir”

Başbakan Ersin Tatar, dünyayı etkileyen korona virüsten kaynaklanan ölümlerden duyduğu üzüntüyü belirterek, evde kalın çağrısını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir