Perşembe , Mayıs 28 2020
Ana Sayfa / Alt Manşet / Özersay: “Çözüm Olmasını Beklemeden İşbirliği Yapmaya Başlayabilmeliyiz”

Özersay: “Çözüm Olmasını Beklemeden İşbirliği Yapmaya Başlayabilmeliyiz”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, New York’taki temaslarını tamamlamasının ardından ABD’nin Başkenti Washington’daki temasları kapsamında, güvenlik ve doğal zenginlikler konularında önde gelen düşünce kuruluşlardan Atlantik Konseyi’nde bir konuşma yaptı.

Kıbrıs sorununun geleceği ve Doğu Akdeniz’deki doğal gaz zenginliklerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özersay, Kıbrıs’ta her şeyi yarım asırdır ulaşılamayan çözüme bağlamanın doğru olmadığını vurguladı.

“Kıbrıs’ta Çözüm olmasını beklemeden iki taraf arasında ve hatta genel olarak doğu Akdeniz’de doğal gaz, suçluların iadesi, kara para hareketlerine karşı mücadele, terörizme karşı mücadele ve benzeri konularda işbirliği yapabilmeliyiz” diyen Özersay, iki taraf arasında gerçek anlamda güven ortamının da bu yolla sağlanabileceğini kaydetti.

Kıbrıs’taki taraflar arasında çözümün olmasını beklemeden işbirliği yapılmasının bölge barışı ve istikrarı açısından önemine dikkati çeken Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Normal şartlarda başka unsurlar yanında işbirliği yapılabilmesi için gerekli iki önemli unsur vardır. Bunlardan birincisi terörizme karşı mücadele veya suçluların iadesidir. Bir diğeri ise bu işbirliğinin olabilmesi için tarafların gerekli esnekliği göstermesi, yani pragmatik davranabilmesidir” dedi.

Özersay, Rum tarafının doğal gaz konusunda işbirliğine yanaşmamasının nedenin uluslararası toplumun yaklaşımları olduğunu kaydetti.

Özersay, Washington’daki temaslarına bugün de devam edecek.

 

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Cuma Ve Cumartesi Yer Yer Hafif Yağmur Bekleniyor

Meteoroloji Dairesi, Cuma ve Cumartesi yer yer hafif yağmur beklendiğini duyurdu.   Meteoroloji Dairesi’nin tahminlerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir