Pazar , Ağustos 25 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Akıncı: “Rumların Zihniyet Değişimine İhtiyacı Vardır”

Akıncı: “Rumların Zihniyet Değişimine İhtiyacı Vardır”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 7’inci ölüm yıldönümünde TMT anıtında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun yarım asrı aşan bir sorun olarak herkesin hayatını etkilemeye devam ettiğine işaret ederek, zaman geçtikte sorunun tesir alanı değişiklik gösterse de her kuşağın kendi dönemi içerisinde bu sorundan kaynaklanan bir mücadele yürütmek durumunda kaldığını söyledi.

Merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın da toplumuna liderlik ettiği dönemlerde Rum muhataplarının tavrına karşı inandığı doğrultuda mücadele verdiğini ifade eden Akıncı, Kıbrıs sorunundaki bazı unsurların zaman zaman değişimler gösterse de aslında soruna kaynaklık eden can alıcı boyut varlığını hep sürdürdüğüne işaret etti.

Akıncı, “Rum tarafının Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğine karşı sergilemekte olduğu direnç hala ne yazık ki aynı noktada olduklarını göstermektedir. Kıbrıslı Türklerin bu adada iki eşit toplumdan birisi olduğunu kabullenememek ciddi bir zihniyet sorununa işaret etmektedir. Sürekli olarak Rumların zihniyet değişimine ihtiyacı vardır derken altını çizmek istediğim husus esasen budur” diye konuştu.

Kıbrıslı Türklerin bu adanın eşit ortağı olduğunu ve haklarından vazgeçmelerinin mümkün olmadığını belirten Akıncı, Kıbrıs Türklerin, geçmişte olduğu gibi bugün de azınlık haklarına mahkum edilmeye asla boyun eğmeyeceğini ve buna izin vermediklerini bundan sonra da vermeyeceklerini kaydetti.

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Meclis Başkan Yardımcısı Töre Bugün Türkiye’ye Gidiyor

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre bugün Türkiye’ye gidiyor. Meclis Başkan Yardımcısı Töre, temasları çerçevesinde yarın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir