Cuma , Mayıs 24 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Burcu: “BM Barış Gücü’nün Geçen 55 Yıl Sonrasında Aynı Minvalde Devamı Sürdürülebilir Ve Sağlıklı Bir Durum Değildir”

Burcu: “BM Barış Gücü’nün Geçen 55 Yıl Sonrasında Aynı Minvalde Devamı Sürdürülebilir Ve Sağlıklı Bir Durum Değildir”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün Kıbrıs’taki görev süresinin uzatılması hakkındaki raporunu değerlendirerek,  “Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün geçen 55 yıl sonrasında aynı minvalde devamının sürdürülebilir ve sağlıklı bir durum olmadığına” vurgu yaptı.

Burcu, bir BM belgesi olan Brahimi Raporu’nda da belirtildiği üzere, Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün adada görev yapması ve görevinin uzatılması kararlarının bütün dünyada olduğu gibi uzlaşmazlığın tüm taraflarının onayını gerektirdiğini ifade ederek, “Bu gerçeğin ve Kıbrıs Türk tarafının bu yöndeki taleplerinin raporda yer almaması ciddi bir eksikliktir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in BM Güvenlik Konseyi üyelerine dağıtılan raporda, çözüm odaklı olmayan ve sonu gelmeyen süreçlerin artık son bulduğunu ve müzakerelerin öngörülebilir bir gelecekte ele alınması gerektiğine yeniden işaret edilmesinin; Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın öteden beridir bu yönde ortaya koyduğu tespitlerle örtüştüğünü kaydetti.

 

 

KAYNAK: TAK

 

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kolej Giriş Sınavının 2. Basamağı Yarın…

2018-2019 öğretim yılı, Kolej Giriş Sınavlarının (KGS), 2’nci Basamağı (KGS-2), yarın gerçekleştiriliyor. Türk Maarif Koleji, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir