Perşembe , Ekim 22 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden Bir İlk

Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden Bir İlk

Türkiye’de tescil edilen yerli patates çeşitlerinin ülkemizde ilk kez deneme dikimleri, Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün arazisinde gerçekleştirildi.

Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün Türkmenköy İstasyonu’nda Türkiye’de tescil edilen yerli 5 adet patatesle birlikte, ülkemizde en fazla üretimi yapılan 3 patates çeşidinin deneme dikimleri yapıldı. Dikimi gerçekleştirilen çeşitlerle ilgili ilk sonuçların, yaklaşık 100-110 günde alınması bekleniyor.

Arazide yapılan deneme dikimleri sonrasında, düzenlenen eğitim çalışmasında üreticilere patates yetiştiriciliği ile ilgili konularda teknik bilgiler verildi.

Deneme dikimi, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü ve Tarımsal Araştırma Enstitüsü uzmanları tarafından yapıldı. Bu çalışma, hem Niğde Araştırma Enstitüsü’nde yeni geliştirilen ve tescillenen çeşitlerin ülkemiz koşullarında performansını görmek hem de ülkemizde yıllardır dikimi yapılan çeşitler ile verim, kalite ve tüketici damak alışkanlığı bakımından karşılaştırılmasını yapmak amacını taşıyor.

KAYNAK: TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANLIĞI SOSYAL MEDYA HESABI

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

NATO Savunma Bakanları Video Konferans Yoluyla Bir Araya Geldi

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri nedeniyle video konferans yoluyla toplandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir