Cumartesi , Ağustos 24 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Siber: “Tüm Yaşananlar Bugüne Kadar Kurumsal Yapıyı Oluşturamamış Olmamızdan Kaynaklanıyor”

Siber: “Tüm Yaşananlar Bugüne Kadar Kurumsal Yapıyı Oluşturamamış Olmamızdan Kaynaklanıyor”

Eski Başbakan ve Meclis Başkanı Sibel Siber, katıldığı bir televizyon programında, Son günlerde yaşanan sel felaketleri ile ilgili yaptığı konuşmada tüm yaşananların bugüne kadar kurumsal yapının oluşturulamamış olmasından kaynaklandığını söyledi.

Kıbrıs Müzakereleri ile ilgili olarak ise Siber, federasyonun bir ortaklık olduğunu, ortak olmak istemeyen tarafla zorla ortak olunamayacağının altını çizdi.

Siber, “Şimdi beklenen uluslararası baskı ile bir federasyon anlaşması ise bunun yürümeyeceğini gayet net söyleyebilirim. Baskıyla kurulan fonksiyonel bir federasyon olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ne kadar sürdüğü hafızalardadır. Federasyonlarda birinci şart, tarafların birbirini eşit görmesi, azınlık çoğunluk söyleminin olmaması, ortak değerlerin olması, kurulacak ortaklıktan birlikte fayda sağlayacaklarına inanılması. Bu değerleri içselleştirmiş, olgun toplumların kurduğu federasyonların başarılı olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler parametrelerinin dışına çıkmanın mümkün olup olmayacağı sorusuna ise Siber, süreçlerin BM gözetiminde yaşandığını, BM’nin tüm olup bitenlere şahit olduğunu ama objektif davranmadığını söyledi.

BM’nin, iki toplumlu bir çözümden bahsederken demokratik yolla seçilmiş bir parlamentonun başkanı ile görüşmekten kaçınmasını da eleştiren Siber, “Olası bir çözümü onaylayacak olan bu parlamentodur. Hal böyle iken Rum tarafı rahatsız olmasın diye en ufak bir temastan, görüşmeden kaçınılması, BM’nin objektifliğini tartışılır duruma getirmektedir. Bir devlet tanınsın veya tanınmasın demokrasi yoluyla seçtiği temsilcilerinin oluşturduğu parlamentoya saygı duyulur” dedi.

 

 

KAYNAK:TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Haspolat Çemberi-Yusuf Çocuk Lastikçi arasındaki yolun Gazimağusa istikameti trafiğe kapatıldı

Haspolat çemberi ile Yusuf Çocuk lastikçi arasındaki yolun Gazimağusa’ya gidiş istikameti, bakım ve asfaltlama çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir