Cumartesi , Mart 6 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Bulunç: Türkiye artık daha farklı stratejiyle ortaya çıkması lazım

Bulunç: Türkiye artık daha farklı stratejiyle ortaya çıkması lazım

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM), Ankara’da Kıbrıs görüşmeleri ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler konusunda konferans düzenledi. Konferansta bir konuşma yapan KKTC’nin  eski  Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, konferansta yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz’in jeopolitiğinin değiştiğini belirterek, özellikle ABD ve İsrail’in yürüttüğü emperyalist politikalarla bölgede Türkiye ve KKTC’nin etki alanını sınırlamaya çalıştığına dikkat çekti.

Bulunç, Türkiye’nin artık daha farklı stratejiyle ortaya çıkması gerektiğini belirterek, “Yürütülecek stratejinin temelinde KKTC’nin varlığının tanınması olmalı. Adada iki devletli bir yapı olmadığı sürece, Türkiye’nin ada üzerindeki hak ve statülerini sürdürmesi lazım. Aksi halde 1974 Barış Harekatı kazanımları dahi sıfırlanacak.” ifadesini kullandı.

Bölgedeki zengin hidrokarbon kaynaklarının bölge ülkelerine refah getireceği tezini inandırıcı bulmadığını kaydeden Bulunç, bunun Türkiye ve KKTC’ye karşı tezgahlanmış bir strateji olduğunu ifade etti.

 

KAYNAK:BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

İçişleri Bakanı Evren, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Öztürk’ü Kabul Etti

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk’ü kabul etti. Bugün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir