Pazar , Ağustos 25 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Spehar: Son 1 Yılda Adada Pozitif Gelişme Yaşanmadı

Spehar: Son 1 Yılda Adada Pozitif Gelişme Yaşanmadı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’taki BM Barış Gücü misyonunun görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağını dün gerçekleştirilen kapalı oturumda ele aldı.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, konsey üyelerine yaptığı bilgilendirmede, Kıbrıs’ta son 1 yılda pozitif bir gelişme yaşanmadığının altını çizdi.

 

Spehar, kapalı oturumun ardından gazetecilere  yaptığı açıklamada, Görev süresi 6 ayda bir yenilenen barış gücü misyonunun faaliyetlerine dair BM Güvenlik Konseyini bilgilendirdiğini  ve Kıbrıs’ta son 1 yılda pozitif bir gelişme yaşanmadığını ve müzakerelerin başlamadığını ancak  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in geçici danışmanı olarak görevlendirdiği Jane Holl Lute’un taraflarla istişarelerini sürdürdüğünü ifade etti.

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Kıbrıs sorununun çözümüne destek verdiğini belirten Spehar, ” Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, iki toplum arasındaki güven artırıcı ilave önlemleri destekliyor.” dedi. Elizabeth Spehar, konseyin BM Barış Gücü misyonunun görev süresini yenileyip yenilenmeyeceğine ise birkaç gün içinde karar vereceğini de sözlerine ekledi.

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Rum Meteoroloji Dairesi’nden Sarı Alarm

Rum Meteoroloji Dairesi, yüksek hava sıcaklığı nedeniyle bugün için sarı alarm verdi. Rum haber kaynaklarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir