Cumartesi , Ağustos 24 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Çvuşoğlu: Kıbrıs’ta Kimin Çözüm İsteyip Kimin İstemediği Ortaya Çıktı

Çvuşoğlu: Kıbrıs’ta Kimin Çözüm İsteyip Kimin İstemediği Ortaya Çıktı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Girne Amerikan Üniversitesi’nde kendisine onursal doktoranın verildiği töreninde yaptığı konuşmada,  Crans-Montana görüşmelerinde Kıbrıs’ta kimin çözüm isteyip kimin istemediğinin ortaya çıktığını ve masanın Rum tarafının üzerine devrildiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Crans-Montana’daki görüşme sürecinde Kıbrıs’ta Rum tarafıyla bir ortaklık kurulamayacağını hem Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin, hem İngiltere’nin hem de gözlemci AB’nin görmüş olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, Ada etrafındaki hidrokarbon zenginlikleri ile ilgili Rum tarafının tek taraflı attığı adımlara başından beri karşı olduklarını ve buna bir çözüm bulunması için de Avrupa Birliği gibi uluslararası camiaya her platformda çağrıda bulunduklarını kaydetti.

Rum tarafının tek taraflı olarak bu adımları atmaya devam ettiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, buna karşı gerekli adımların atıldığını söyledi.

 

Çavuşoğlu Kıbrıs Adası etrafında yalnızca sismik çalışma değil, sondaj faaliyetlerine de başlandığını da belirterek, “Alanya 1 bölgesindeki Fatih Platformumuz önümüzdeki aylar içinde güneye doğru yönlendirilecektir. Şubat ayı içinde ikinci platformumuz gelecek.” dedi.

 

KAYNAK: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Uluçay: “Doğu Akdeniz’de yeşerecek bir iş birliği, dünyanın bu bölgesinin gelecek 50 yılına ciddi bir katkı sağlayacaktır”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Kıbrıs meselesi, müzakereler ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelerle ilgili AA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir