Cumartesi , Temmuz 11 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Girne’de Turizmdeki Yerli İş Gücü Konuşuldu…

Girne’de Turizmdeki Yerli İş Gücü Konuşuldu…

Girne’de KKTC turizm endüstrisinde yerli üretim ve yerli istihdam koşullarını artırıp, geliştirmenin ele alındığı “Yerel İşgücü ve Yerli İstihdam” konulu bir toplantı yapıldı.
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Başbakan Tufan Erhürman, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler ve sektör temsilcileri konuşma yaptı.

Toplantıda konuşan Başbakan Tufan Erhürman, ülke ekonomisindeki açığın kapatılmasına en büyük katkıyı turizm ve eğitim sektörlerinin sağladığını söyledi.

Turizm sektörünün öncülüğünde tarım ve sanayi gibi sektörlerin de gelişmesiyle yerli istihdam ve yerli ürün tüketiminin artacağına dikkat çeken Erhürman, “Böylesi öncü bir sektörde sadece yüzde 20’lik yerli istihdam yapılması yeterli değildir” dedi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ise, yerel üretim ve istihdamın desteklenmesi için eğitim bacağı olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını belirtti.

Toplantının ev sahibi olan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bakanlık olarak temel hedeflerinin de kitle turizmi yanında alternatif turizm türlerini geliştirmek olduğunun altını çizerek, yerli istihdamı arttırmak adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile çalışmalar başlattıklarını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeker de, yapılan tüzük değişikliğiyle turizmde çalışan veya yeni istihdam edilecek KKTC vatandaşlarının maaşlarına ek 750 TL verileceğini anlattı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali de konuşmasında, tarımsal üretimin önemine vurgu yaptı ve tarımsal sanayinin yurt içindeki konumunu yükseltmenin ana hedefleri olduğunu vurguladı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami de, bakanlık olarak enerji maliyetlerinin düşmesi için çalıştıklarını ifade etti.

Kaynak. TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

ERDOĞAN TATAR İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ersin Tatar ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Başbakanlık Basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir