Pazar , Şubat 23 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Töre: Bugün Faşist Rum-Yunan İkilisi Yine Sahnededir

Töre: Bugün Faşist Rum-Yunan İkilisi Yine Sahnededir

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, 27-28 Ocak Direnişi’nin yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, enosis hareketine karşı Kıbrıs Türk halkının baş kaldırışı olan 27-28 Ocak 1958 miting ve yürüyüşlerinin masum Kıbrıslı Türklerin şehit olması ve bir çoğunun yaralanmasına sebep olduğunu bildirdi.

 

Töre yayımladığı mesajda, İngiliz sömürge idaresine karışı ve Enosis’i engellemek maksadıyla sokaklara dökülen halkın üzerine askeri araç sürüldüğünü ve makineli silahlarla ateş edildiğini kaydetti. Töre mesajında “Halkımızın elinde sadece Türk bayrakları vardı. Bu bir nümayişti, silahlı bir direniş değildi. Ama İngiliz askerleri acımasızca halkımıza saldırdılar” ifadelerini kullandı.

 

Kıbrıs’ta Türk varlığını yeniden tescil eden bu mitinglerde ve yürüyüşlerde Enosisin engellendiğini, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşunun temellerinin atıldığını belirten Töre, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşuna ortak olan Kıbrıs Türk halkı ne yazık ki Akritas Planı ile 1963 Kanlı Noeli’nden sonra Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki ortaklıktan uzaklaştırılmıştır. Bugün Faşist RumYunan ikilisi yine sahnededir. Kıbrıs coğrafyası ikiye bölünmüştür. Artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var” ifadelerine yer verdi.

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Özersay: “Çözümden Önce İşbirliği Şart”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kıbrıs’ta çözümden önce işbirliği yapılması gerektiğinin şart olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir