Pazartesi , Nisan 6 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanı Akıncı; “Çözüm Ancak Ortak Akılla Şekillenebilir”

Cumhurbaşkanı Akıncı; “Çözüm Ancak Ortak Akılla Şekillenebilir”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, son günlerde federasyon dışındaki seçeneklerle ilgili yapılan tartışmalara açıklık getirerek, federasyon dışındaki seçeneklerin Kıbrıs Türk halkının azınlık haklarına onay verdiğini belirterek böyle bir seçeneği kendisinin kabul etmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sanki Kıbrıs’ta çözüm için birçok seçenek var da benim federasyon ısrarım yüzünden bunlar gerçekleşmiyor diye bir algı yaratılmak isteniyor. Federasyon dışında nedir bu seçenekler diye baktığımda; karşımıza üniter devlet, AB içinde veya değil iki ayrı devlet, konfederasyon gibi kavramlar çıkıyor. Daha önce defalarca söylediğim gibi üniter bir devlette azınlık haklarına onay verecek bir Kıbrıslı Türk yoktur” ifadesini kullandı.

Diğer seçeneklerin ise KKTC’nin bağımsız bir devlet olarak tanınması sağlanmadan gerçekleşmesinin mümkün olmadığını kaydeden Akıncı, “Toplantılarda da söylediğim gibi, masa başında Rumların KKTC’yi ayrı devlet olarak tanınmasını içerecek bir formülü benimsemesini beklemek boşunadır. Masa dışında bunu sağlayacak bir konjonktür ise en azından görünür gelecekte söz konusu değildir” dedi.

Akıncı şöyle devam etti: “Artık karşılıklı suçlamalara son vererek, eğer ortak bir anlayışta buluşabilirsek bunu her iki toplumun yararına olacak şekilde ileriye taşımak için çalışmalıyız.Elbette Kıbrıs’ta çözüm modelini kimse tek başına dayatamaz. Ama bu kural herkes için geçerlidir. Çözüm çok defalar ifade ettiğim gibi ancak ortak akılla şekillenebilir. Bu hem kendi içimizde hem de muhataplarımız olan Rum toplumu ile birlikte sağlanabilir. BM, AB gibi üçüncü tarafların katkısı da önemlidir. Türkiye ve Yunanistan’ın sürece desteği ise hayati önemdedir.Sonuçta nihai karar toplumların iradeleriyle biçimlenecektir. Bu açıdan uyarımı tekrarlamak isterim: Zaman hızla daralmaktadır, ya mümkün ve makul olanda uzlaşmayı başaracağız ya da statüko, yani bölünmüşlük daha da kalıcı hale gelecektir. Toplumlar bunun bilincinde olmalı ve durumun ivediliğini kavramalıdır.”

 

KAYNAK: BRT

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi: 19 yeni vaka, toplam sayı 465

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada bugün Kıbrıs’ın güneyinde 19 yeni Koronavirüs vakasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir