Salı , Ocak 21 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Akıncı-Erhürman Görüşmesi Tamamlandı

Akıncı-Erhürman Görüşmesi Tamamlandı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Tufan Erhürman’ın bir araya geldiği toplantı tamamlandı. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilen haftalık rutin toplantı yaklaşık bir saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşme sonrası basın yaptığı açıklamada,  Pazar günü Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute ’la saat 11.00’de bir araya geleceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda; “Eğer bir zemin oluşturabilirsek ve eğer bir oyalama niyetleri söz konusu değilse sonuç odaklı bir yaklaşımla iki kurucu devletin yetkilerinin daha da güçlendirileceği bir modeli konuşmaya hazırız. Yeter ki siyasi eşitlik temelinde olsun, yeter ki tarafların etkin katılımını içersin” ifadesini kullandı.

Akıncı, sel felaketi ile ilgili polis ve diğer raporlar, yolsuzluk soruşturmaları, vatandaşlık yasası ve Maronit açılımı konu başlıklarını ele aldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Barış Gücünün görev süresinin 6 ay uzatılması kararını da değerlendirdi.

Akıncı, 1964 Mart ayında 3 ay için adaya gelen BM Barış Gücünün 55 yıldır 6 ay 6 ay uzatmalarla adada olduğuna dikkat çekerek, bu konuda artık bazı şeylerin değişmesi gerektiğini vurguladı.

BM Barış Gücünün görev süresinin sadece Rum tarafının rızası alınarak tek yanlı uzatıldığını belirten Akıncı, artık Kıbrıs Türk tarafının da görüşünün alınması gerektiğini söyledi.

Akıncı, Kıbrıs’ta her iki tarafın da kabul edebileceği, sonuç odaklı, siyasi eşitlik ve tarafların etkin katılımı ile takvimli bir görüşme sürecine de açık olduklarını vurguladı.

 

KAYNAK: BRT TV CANLI

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Tarım Sigortası Fonu Hayvan Düşük Zararlarını Ödüyor

Genel Tarım Sigortası Fonu, 2019 Aralık ayına ait büyükbaş hayvan düşük zararı karşılığı olarak 85,9 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir