Pazar , Kasım 29 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Akıncı’dan Lute’a Siyasi Eşitlik Vurgusu

Akıncı’dan Lute’a Siyasi Eşitlik Vurgusu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, başta siyasi eşitlik olmak üzere varılan mutabakatlarda geri adım atılmasının, müzakere sürecinin yeniden başlamasına hizmet etmeyeceğine vurgu yaptığını kaydetti.

Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs için görevlendirdiği Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile gerçekleştirdiği iki görüşmeyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Burcu, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Lute ile iki taraf arasında sonuç odaklı biçimde müzakerelere yeniden başlayabilmeyi anlamlı kılacak ortak bir zeminin, diğer bir değişle görev tanımlarında ortak bir anlayışın olup olmadığı hususunu ele aldığını kaydetti.

Barış Burcu açıklamasında, “Herhangi bir federal çözümde, çoğunluk ve azınlık ilişkisi olamayacağı çok açıktır. Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliği ve kararlara etkin katılımı esastır. Bu ilkeye ve geçmiş mutabakatlara sadakat, görev tanımlarının başarıyla sonuçlandırılabilmesi için kaçınılmazdır” ifadelerine yer verdi.

Barış Burcu, Akıncı’nın önümüzdeki günlerde hükümetle bir araya geleceğini, daha sonra bilgi vermek için Meclis’i de toplantıya çağıracağını açıkladı.

 

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Sağlık Bakanlığı: “Ülkeye 3 Günlüğüne Gelen Bazı Kişilerin Süre Kuralını İhlal Ettiği Tespit Edildi”

Sağlık Bakanlığı,  Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı ve Adada en fazla 3 gün konaklayacak kişilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir