Pazartesi , Temmuz 15 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Arpalık Şehitleri Tekke Bahçesi Şehitliği’ndeki Törenle Anıldı

Arpalık Şehitleri Tekke Bahçesi Şehitliği’ndeki Törenle Anıldı

Rum saldırıları sonucu 6 Şubat 1964’te hayatını kaybeden Arpalık şehitleri için bugün Tekke Bahçesi’nde tören düzenlendi. Arpalık şehitleri Hasan Mulla, Hasan Mustafa, İsmail Musa Mani, Mehmet Hüseyin ve Mustafa Osman Margili törenle anıldı.

Tören, şehitler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı, konuşmaların ardından din görevlisinin dua okuması ve mezarlara çiçek bırakılmasıyla tören sona erdi.

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Tanol, 55 yıl önce Enosis ve Akritas Planı hayali kuran Rum barbarlığına karşı kısıtlı imkânlarıyla direnen ve Türklük adına “Bu Adada biz de varız” diyen Arpalık halkının şanlı bir müdafaayı gerçekleştirdiğini belirtti.

Meclis Başkan Vekili Zorlu Töre de, Arpalık şehitlerinin tarihe şan ve şerefle geçtiğini, Kıbrıs Türkü’nün bağımsız, özgür ve egemen yaşaması için mücadele verdiğini söyledi.

Töre, “Bu gökyüzünde dalgalanan şanlı bayraklarımızı bize ne Amerika ne İngiltere ne Fransa ne de BM veya AB hediye etmiştir, İngilizleri gördünüz işte sadece gelip olaylar olduktan sonra not tutmuşlardır…” şeklinde konuştu.

 

KAYNAK:TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Burcu: “Temennimiz, Ortak Komite Önerisinin Hassasiyetle Değerlendirilmesi”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e doğalgaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir