Pazar , Aralık 8 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / TC Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kıbrıs Türklerinin Siyasal Eşitliği Temel Parametre”

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kıbrıs Türklerinin Siyasal Eşitliği Temel Parametre”

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile dün görüştü. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan basın toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta ortak bir vizyon ve yol haritası belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Kıbrıs konusunun da ana başlıkları arasında yer aldığını ifade eden Erdoğan, “İçinde bulunduğumuz istişare sürecinin iyi değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Taraflar yeni bir müzakere sürecine başlamadan ortak bir vizyon, yol haritası belirlemelidir. Neyin nasıl müzakere edileceği, önceden net olmalıdır. Türkiye için Kıbrıs Türklerinin siyasi eşitliği temel parametredir. Hangi çözüm modeli olursa olsun bu zaruret gözetilmelidir.” dedi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da konuşmasında, Kıbrıs konusunda BM kararları doğrultusunda kalıcı bir çözüm bulmak gerektiğine işaret ederek, Federal Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB’nin normal bir üyesi olarak var olması gerektiğini belirtti.

 

KAYNAK: TAK

 

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

“Kapalı Maraş, Lala Mustafa Paşa’nın Mirası”

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter, Kapalı Maraş’ın tamamının vakıf malı olduğunu bildirdi. Lala Mustafa Paşa’nın, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir