Çarşamba , Haziran 3 2020
Ana Sayfa / Alt Manşet / Baybars: Hedef, Doğal Hayatın Modern Şartlarda Sürdürülebilmesi

Baybars: Hedef, Doğal Hayatın Modern Şartlarda Sürdürülebilmesi

İçişleri Bakanlığı’nda “Av ve Avla İlgili Yaban Hayatının Düzenlenmesi Yasa Tasarısı” hakkında bugün bir basın toplantısı düzenlendi.  Toplantıya, KKTC Avcılık Federasyonu ile çevre örgütleri Biyologlar Derneği ve Taşkent Doğa Parkı’nın yetkilileri de katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, doğal hayatın daha modern şartlarda nasıl sürdürülebileceğini belirlemek hedefiyle bir yıl önce hem federasyon hem de yaban hayatla ilgili faaliyet gösteren çevre örgütleriyle çalışmalara başladıklarını ve 30’a yakın toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek,  yapılan toplantılarda üzerinde uzlaşılan bir yasa taslağının ortaya çıktığını söyledi.

Baybars, Tasarı üzerinde farklı talepler olması durumunda bunun komitede tartışılabileceğini de ifade etti.

KKTC Avcılık Federasyonu Başkanı Erhan Keser de, av ve yaban hayatıyla ilgili mevcut yasanın ihtiyacın gerisinde kaldığını ifade ederek, maksimum düzeyde ve ortak paydada buluştukları bir tasarının hazırlandığını vurguladı. Keser, yaban hayatın, hem avcılar hem de halkın ortak ihtiyacı olduğu biliciyle hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten de, yeni yasa tasarısının ilgili kesimlerin yoğun çalışmalarıyla hazırlandığını belirterek, “hepimizin tam istediği gibi olmasa da mevcut yasaya göre olumlu ilerlemeler barındırıyor” dedi.

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

TÜK, Canlı İnek Alımı İçin Başvuru Alacak

Toprak Ürünleri Kurumu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nın et ihtiyacının karşılanması amacıyla canlı inek alımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir