Pazar , Ağustos 25 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Akıncı: “Kıbrıs Türk Halkının Siyasi Eşitliğini İçermeyecek Önerilere Tolerans Gösterilmeyecek”

Akıncı: “Kıbrıs Türk Halkının Siyasi Eşitliğini İçermeyecek Önerilere Tolerans Gösterilmeyecek”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün Bakanlar Kurulu’nu Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgilendirdi. Toplantı sonrası basına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, “BM Çerçevesinde Kıbrıs Müzakere sürecini sürdürme kararlılığında olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliğini içermeyecek önerilere tolerans göstermeyeceklerini vurguladı.

BM Genel Sekreteri’nin iki yıl önce Crans Montana süreci çöktükten sonra yayınladığı raporda bir çerçeve çizdiğini, çerçevenin iki kesimli iki toplumlu federal çözüm çerçevesi olduğunu anımsatan Akıncı, BM’nin bu çerçeve dışında iki tarafın farklı bir çerçeve üzerinde anlaşması halinde buna da bakılabileceğini söylediğini belirtti.

Akıncı,şunları kaydetti: “Rum tarafı Şimdi de desantralize federasyon istiyorum diyor ama altını doldurmuyor. Öneri nedir? Ne çerçevede bir desantralizasyon istiyorsun, ortak devletin hiç mi yetkisi olmayacak? O zaman iki ayrı bağımsız devletten bahsediyoruz demektir. Ama dediği o da değil. Federasyon değil, onu da biz kabul edemeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, 19 Şubat Salı günü de Meclis Genel Kurulu’nu, Kıbrıs sorunundaki son durumla ilgili bilgilendirecek.

 

KAYNAK: BRT TV

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Rum Meteoroloji Dairesi’nden Sarı Alarm

Rum Meteoroloji Dairesi, yüksek hava sıcaklığı nedeniyle bugün için sarı alarm verdi. Rum haber kaynaklarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir