Salı , Ocak 18 2022
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Türk Cemaat Meclisi Milletvekiliyken 33 Yaşında Şehit Edilen Ve 55 Yıldır Kayıp Olan Cengiz Ratip Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Türk Cemaat Meclisi Milletvekiliyken 33 Yaşında Şehit Edilen Ve 55 Yıldır Kayıp Olan Cengiz Ratip Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Türk Cemaat Meclisi milletvekiliyken 33 yaşında şehit edilen ve 55 yıldır kayıp olan Cengiz Ratip ölüm yıldönümünde anıldı.

Türk Cemaat Meclisi’nin tek şehit üyesi olan Ratip için, 14 Şubat 2009’da adının verildiği Cumhuriyet Meclisi Kütüphanesi’nde, anma töreni düzenlendi.

Törende bir konuşma yapan Şehit Cengiz Ratip’in oğlu Mustafa Kemal Gökeri, kayıplarla ilgili bilgisi olanların Kayıp Şahıslar Komitesi’ne bilgi vermesi için çağrıda bulunuldu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da konuşmasında, toplumun, birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu günlerde Cengiz Ratip’in uğraşlarının önemli olduğunu da vurgulayarak, “Toplumların çatışması değil yakınlaşması için yaptığı insancıl çalışmalar, onu kısa zaman içinde çok sevilen ve sayılan bir kişi konumuna getirdi” şeklinde konuştu.

Cengiz Ratip’in hala kayıp olduğunu da anımsatan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Uluçay, konuyla ilgili bilgisi olanlara bu bilgileri paylaşma çağrısını yineledi.

Kıbrıslı Türklerin tek şehit milletvekili olan Cengiz Ratip’in Meclis için ayrı bir anlamı olduğunu da vurgulayan Uluçay, “İlerleyen yıllarda da onun ansını yaşatmak adına çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

Törende Ratip’in özgeçmişi okundu. 10 Eylül 1961’de milletvekili seçilen Cengiz Ratip’in 14 Şubat 1964’te Poli’de kurulan bir pusu sonucu şehit edildiği, nereye gömüldüğünün ise hâlâ bilinmediği kaydedildi.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ın Ziyaret Saatlerinde Düzenleme Yapıldı

  Kapalı Maraş’ın 08 Ekim 2020 tarihinde yaya ziyaretine açılan bölümündeki uygulanan  08.00 – 20.00 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir