Pazar , Ekim 20 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Özügergin: “Barış Harekatı, Kıbrıs Sorununun Bir Sebebi Değil, Yarattığı Bir Sonuçtur”

Özügergin: “Barış Harekatı, Kıbrıs Sorununun Bir Sebebi Değil, Yarattığı Bir Sonuçtur”

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, yaptığı açıklamada, Rum tarafının Ada’da siyasi gücü ve ekonomik kaynakları paylaşmak isteyip istemediğinin soru işareti oluşturduğunu belirterek, “Barış harekatı, Kıbrıs sorununun bir sebebi değil, yarattığı bir sonuçtur” dedi.

Özügergin, yaklaşık 50 yıldır çözüme kavuşmayan Kıbrıs sorununda önce sorunun ne olduğu konusunda anlaşmak gerektiğini aksi halde aradan geçen tüm hükümetlere, liderlere, BM Genel Sekreterlerine ve yapılan planlara rağmen neden hala sonucun sıfır olduğunun anlaşılamayacağına dikkat çekti.

“Kıbrıs Sorunu 1974’te değil 1963’te, hatta daha öncesinde ortaya çıktı ve o tarihte Ada’da Türk askeri yoktu. Barış harekatı, Kıbrıs sorununun bir sebebi değil, yarattığı bir sonuçtur” diyen Özügergin, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının Avrupa pazarına taşınmasına ilişkin ise, “Türkiye’nin içinde bulunmadığı bir Doğu Akdeniz enerji denklemi doğru bir denklem olmayacaktır, çalışmayacaktır. Bazı ekonomik ve siyasi gerçekler var. Doğu Akdeniz’de yatırım hamlelerini sahadaki gerçeklerden bağımsız olarak yapmak mümkün olmaz diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Tatar: “Birliğimizi Korur Türkiye İle İşbirliğini Sürdürürsek Zaman Alsa Da Tüm Sorunları Aşarız “

Başbakan Ersin Tatar,  Kıbrıs Türk Halkı’nın, kendi içinde birliğini koruduğu, Türkiye ile samimi işbirliğini sürdürdüğü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir