Cuma , Ocak 22 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Tarımsal Üretime Katkı

Tarımsal Üretime Katkı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatieri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, AA muhabirine, Tarım Kredi’nin yurt dışındaki faaliyetlerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, KKTC ile tarımsal alanda iş birliği yaptıklarını belirterek, “Orada iklim ve toprak yapısıyla senede iki ürün alınması mümkün. Türkiye olarak yurt dışından ithal etmek zorunda kaldığımız birtakım ürünleri sözleşmeli üretim modeliyle burada ürettirebiliriz.” dedi.

Poyraz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Tarım Kredi’nin muadili olan kuruluşla bir protokol imzaladıklarını ifade ederek, “Onların ihtiyacı olan gübre, yem ve zirai ilaçla ilgili anlaşma yaptık. Mesele sadece oraya ürün satmak değil, oradaki ürünün de buraya taşınması gerekiyor. Örneğin, meşhur hellim peyniri Türkiye’de çok pahalı. Tarım Kredi olarak Kıbrıs’ın en kaliteli peynirini alıp market zincirlerine vererek tüketicimizle buluşturacağız”  diye konuştu.

Poyraz, Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığının, geçen ay KKTC’nin sulu tarıma geçmesi için tünel çalışması başlattığını da anımsatarak, önümüzdeki yıldan itibaren KKTC’de sulu tarıma geçileceğini ve sulu tarıma geçilirken bugünden hazırlık yapılması gerektiğini, orada iklim ve toprak yapısıyla senede iki ürün alınmasının da mümkün olduğuna işaret etti.

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı 95 Günde 100 Bin’i Aşkın Kişi Ziyaret Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve 47 yılın ardından bir bölümü 8 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir