Pazar , Ocak 24 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanı Akıncı; “Ben bu topraklarda kalıcı bir çözüm için uğraşıyorum”

Cumhurbaşkanı Akıncı; “Ben bu topraklarda kalıcı bir çözüm için uğraşıyorum”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün olağanüstü toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nu Kıbrıs konusundaki son gelişmelerle ilgili bilgilendirdi.

Yaklaşık 5 saat süren ve basına kapalı gerçekleştirilen görüşme sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, oldukça yararlı bir toplantının gerçekleştirildiğini ve Milletvekillerinden gelen fikirleri, önerileri dinlediğini ve gerekli notları da tuttuğunu kaydetti.

Akıncı, Crans- Montana sürecinden sonra BM Genel Sekreteri’nin Geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’nun atanması ve ardından taraflar arasında yapılan çalışmalarının ne sonuç vereceğini kestirmenin kolay olmadığını, taraflar aynı noktaya gelebilir mi diye bir referans çalışması yaptığını ifade etti.  Akıncı, bu ortaya çıktıktan sonra Meclis’le yeniden bir araya geleceğini; aksi durumda da yine Meclis’e gelip durumu anlatacağını söyledi.

Akıncı, bir gazetecinin sorusu üzerine Müzakerelerin BM Çatısı altında gerçekleşeceğini ve bunun çerçevesinin çizildiğini belirterek, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis en son desantrilizasyon federasyon diyor, başka şeyler de söylüyor. Gelsin konuşalım. Bu Kıbrıs adasında yaşanacak bir gerilim herkese kaybettirir. Bu ada, savaşları da gördü, ben bu topraklarda kalıcı bir çözüm için uğraşıyorum” dedi.

 

KAYNAK: BRT TV

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı 95 Günde 100 Bin’i Aşkın Kişi Ziyaret Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve 47 yılın ardından bir bölümü 8 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir