Pazar , Aralık 15 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cemaat Meclisi Belgeleri Artık Milli Arşiv’de

Cemaat Meclisi Belgeleri Artık Milli Arşiv’de

Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi, Kıbrıs Türk Cemaat Meclisi arşivini araştırmacıların kullanımına açıyor.

Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, uzun yıllar Dr. Fazıl Küçük’ün kişisel tasarrufunda bulunan ve oradan da Dr. Fazıl Küçük Vakfı’na aktarılan Kıbrıs Türk Cemaat Meclisi belgeleri, Cumhurbaşkanlığı Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi’nin envanterine alındı.

Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi, Kıbrıs Türk toplumunun “zor yıllar” olarak nitelendirdiği 1963-1973 yılları arasındaki dönemin 1968-1973 yıllarını kapsayan, Kıbrıs Türk Cemaat Meclisi’nin almış olduğu kararları içeren dosya dökümlerinin kayda geçirerek kataloglarını hazırladı.

Cumhurbaşkanlığı Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi Müdürü Mehmet Borak da, söz konusu çalışmayla ilgili yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk Cemaat Meclisi belgelerinin tasnif çalışmasının son aşamaya geldiğini ve kısa bir zaman sonra halkla ve araştırmacılara açılacağını söyledi.

Mehmet Borak, “Türk Cemaat Meclisi kararları demek, yakın dönem Kıbrıs Türk tarihini ilgilendiren tarihi, siyasi, ekonomik, kültürel ve hukuki olayların kararlaştırılmış aşamalarının duyurulması demektir, kararlar bunu anlatıyor. Bunun da bize, araştırmacılarımızı önemli bilgi sunacağını düşünüyorum” dedi.

 

KAYNAK: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

TİKA’nın yurt dışındaki 62’nci ofisi Pazartesi Lefkoşa’da açılıyor…

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) 62’nci yurt dışı ofisinin resmi açılışı Lefkoşa’da  TC …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir