Cuma , Ocak 15 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Ekonomi Ve Enerji Bakanı Özdil Nami: “Elektrik Maliyetlerini Aşağıya Çekmek Ve Vatandaşı Rahatlatmak İçin Çalışma İçindeyiz”

Ekonomi Ve Enerji Bakanı Özdil Nami: “Elektrik Maliyetlerini Aşağıya Çekmek Ve Vatandaşı Rahatlatmak İçin Çalışma İçindeyiz”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, BRT’de yayınlanan Basın Odası Programında yaptığı açıklamada, çok pahalı olan elektrik maliyetlerini aşağıya çekmek ve vatandaşı rahatlatmak için çok ciddi ve ayakları yere basan bir çalışma içerisinde olduklarını vurguladı.

Elektrikte üretimde iki ana başlıkta yatırım yapıldığını ifade eden Nami, şebeke kalitesini daha iyi noktaya getirmek için öncelikli olarak, üretilen elektriğin verimini sağlamanın önemli olduğunu söyledi.

Bu konuda yaptıkları icraatları anlatan Nami, çoklu tarifeye geçilmesi talimatı verdiğini ve bu yönde başlatılan çalışmaların tamamlandığını ifade ederek, yakın zamanda üretilen elektriğin daha verimli kullanılmasının sağlanacağını vurguladı. Nami, Türkiye’den elektrik getirilmesi konusundaki son durumu da paylaşarak, bugün anlaşma imzalanırsa bu konuda en az 2 yıllık bir süreye ihtiyaç duyulacağını anlattı.

Kablo 2 yılda gelecekse ülkede kurulacak jeneratörlerin kurulumlarının değişmesi gerekeceğini ifade eden Nami, konuştukları uzmanların bu konuda önce tablonun netleşmesi gerektiğini söylediğini, tüm enerjisini bunu netleştirmeye harcadığını belirtti.  Nami, AB’den yetkililerle konuyu görüştüklerini, uzmanların Türkiye ile enterkonnekte kablonun şebekeyi etkilemeyeceğini ve tüm Kıbrıs’ın menfaatine olacağını söylediklerini kaydederek, bunu akılcı bulduğunu ancak konunun teknik değil siyasi olduğunu bunun için de diploması gerektiğini ifade etti.

Nami, Türkiye’nin de enterkonnekte sistemine sıcak baktığını, 400-500 milyon dolarlık bir yatırımdan bahsedildiğini ifade ederek, “ancak düğmeye basacak noktada değiliz” dedi.

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

43/4’üncü Dönem Asteğmen, 43/5’inci Dönem Mesleki Asteğmen ve 43/2’nci Dönem Çavuş Celbi Ant İçti

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 43/4’üncü Dönem Asteğmen, 43/5’inci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir