Pazartesi , Ekim 18 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Özersay: “Kıbrıs’ta Paylaşmaya Dayalı Federal Ortaklık Modeli Denendi Ve Tüketildi”

Özersay: “Kıbrıs’ta Paylaşmaya Dayalı Federal Ortaklık Modeli Denendi Ve Tüketildi”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta 50 yıldır görüşülen paylaşmaya dayalı federal ortaklık modelinin denenip tüketildiğini belirterek, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, paylaşmaya dayalı bir ortaklık modeline yanaşmayacaksa iş birliğine dayalı bir ortaklık modelinin denenmesi gerektiğini ifade etti.

İsviçre’nin Crans Montana kentinde yapılan Kıbrıs Konferansı’ndan sonra müzakere sürecinin aslında çöktüğünü ifade eden Özersay, Birleşmiş Milletlerin de yaklaşımının bu yönde olduğunu dile getirdi.

Özersay, “Çok net söylüyorum. Bu federasyon kötü bir model olduğu için değil. Kıbrıs’ta federasyonun oluşmasına yardımcı olacak şartların bulunmamasındandır. Herkesin üzerinde hemfikir olduğu husus ‘Kıbrıs Rum tarafının yönetimi ve zenginliği paylaşmaya hazır olmadığıdır.’ Rumları bunu paylaşmaya hazır duruma getirecek miyiz? Ada’daki şartlar nedeniyle aradan geçen 50 yıldan sonra kanıtlanmış ve ispatlanmış olan şey federasyonun mümkün olamayacağıdır” dedi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in 26 Şubat’ta yapacağı görüşmeye ilişkin uyarıda da bulunan Özersay, Rum tarafının, bilerek ve isteyerek suları bulandırmaya çalıştığını söyledi.

Kudret Özersay, Kıbrıs sorununda konunun özünün “aynı ortaklık var mı yok mu” meselesi olduğunu belirterek bazı kesimlerin konunun özünü görmeden yöntemini konuştuğunu vurguladı.

Kudret Özersay,  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Doğu Akdeniz’de tek yanlı yaptığı doğal gaz arama faaliyetlerini uluslararası referanslar bağlamında yaptırabileceğini daha önce de dile getirdiklerini anımsattı.

Özersay, KKTC’nin Türkiye Cumhuriyeti ile verdikleri lisans çerçevesinde kendilerine ait olan alanlarda doğal gaz arama faaliyetlerine başlayacağını bildirdi.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Piyade Er Allahverdi Kılıç, Şehit Edilişinin 25. Yıl Dönümünde Düzenlenen Törenle Anıldı

  Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda askerlik hizmetini yaparken, görevi başında Rum askerlerinin menfur bir saldırısı sonucu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir