Pazartesi , Mart 30 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Şahali: “Türkiye’de Hellime Artan İlgi Kktc İçin Fırsat Penceresi”

Şahali: “Türkiye’de Hellime Artan İlgi Kktc İçin Fırsat Penceresi”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ihracat için ürün kalitesinin artırılmasıyla Türkiye’ye de aranan nitelik, sağlık sertifikası ve ürün kalitesine uygun ürünlerin yetiştirilmesinin son derece önemli olduğuna işaret ederek, “Türkiye’de hellim peynirine yönelik artan ilgi KKTC açısından bir fırsat penceresidir. Bunu daha avantajlı kullanabilmek için yeni iş ilişkilerinin gelişmesi son derece önemli.” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’den su temin projesi kapsamında gelen suyun yıllık 75 milyon metreküp olduğunu ve bu suyun yüzde 75’inin evsel amaçlı tüketildiğini de belirten Bakan Şahali, Ana ishale hattının tamamlanmasıyla KKTC’nin tüm yerleşim birimlerinde içme suyunun kullanımını sağlayacaklarını kaydetti.

 

Bakan Şahali, KKTC’nin coğrafi açıdan sıcak bir ülke olması nedeniyle tarım alanlarına suyun verilmesinin önemli olduğunu, ürünlerin daha erken alınabileceğini anlattı. Erkut Şahali, “Bu sayede ürün çeşitliliği artacak ve ihracatta da önemli bir payı olacak. Gayri safi hasılada da çok önemli bir avantaj sağlayacak.” diye konuştu.

 

KAYNAK: TAK

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Dünya Genelinde Vaka Sayısı 700 Bini Geçti

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vaka sayısının 702 bin 348’e ulaştığı, 33 bin 178 kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir