Perşembe , Aralık 2 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Maliye Bakanlığı’nın Yaptırdığı Araştırmaların Sonuçları Açıklandı

Maliye Bakanlığı’nın Yaptırdığı Araştırmaların Sonuçları Açıklandı

Maliye Bakanlığı’nın yaptırmış olduğu Yaşam Kalitesi ve Varlık Araştırmalarının sonuçları Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın katılımı ile bugün Golden Tulip Otel’de açıklandı.

Araştırma, KKTC’de Yaşam Kalitesi ve Varlık Düzeyleriyle ilgili analizlere ek olarak KKTC vatandaşlarının aidiyet olgusu ve Kıbrıs Sorunuyla ilgili görüşlerini de kapsayan bulgular içeriyor.

Bu çerçevede düzenlenen basın toplantısında konuşan Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Raporda belirtildiği üzere, Kamu Sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması gerektiğini ifade ederek, bu konuda gerek yazılı basında gerekse sosyal medyada yapılan eleştirilerin güçlü bir dayanak noktası bulunduğunu kaydetti.

Eğitim alanında ise Denktaş, çocukları devlet okullarına giden vatandaşların gerek okullardan gerek eğitimden gerekse öğretmenlerden önemli oranda memnun iken çocukları devlet okullarında gitmeyen veya çocuğu olmayan kesimleri de analizlere dahil edince ortaya çıkan algının farklı olduğunu söyledi.

Kurumlara güvensizlik üzerinde daha ciddiyetle durulması gerektiğini de ifade eden Denktaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nın en güvenilen kurumlar olarak tespit edildiğini belirtti.

Serdar Denktaş, KKTC’de konut mülkiyet oranının ise birçok gelişmiş ülkenin üzerinde olduğunu kaydetti. KKTC’deki hanelerin yüzde 66.7’sinin geliri düşük diye nitelendirilebilecek bir oranda, hanelerin yüzde 27.5’inin toplam gelirinin orta veya orta üst düzeyde, %2.5’inin toplam gelirinin yüksek oranda olduğunu anlatan Denktaş, varılan saptamaların yeni bir vergi sisteminin kurgulanması için önemli ipuçları verdiğini söyledi.

Rapora göre, olumsuzluklara rağmen KKTC’de yaşayan vatandaşların gerek Güney Kıbrıs’ta yaşayanlardan gerekse Türkiye’de yaşayan insanlardan genel olarak daha mutlu olduğunu belirten Denktaş, ancak gelecekle ilgili kaygılar taşıdığını anlattı.

Denktaş, geleceğe dair tedirginliğin hem ekonomik sorunlar hem de Kıbrıs sorunuyla ilgili olduğunu kaydetti.

 

KAYNAK: BRT

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı Ziyaret Edenlerin Sayısı 245 Bin 221’e Ulaştı

Kapalı Maraş’ın, 8 Ekim 2020 tarihinde halkın ziyaretine açılmasının ardından ziyaret edenlerin sayısının 245 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir