Pazartesi , Temmuz 15 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / İtfaiye Müdürlüğü’nden Ev Yangınlarına Karşı Uyarı…

İtfaiye Müdürlüğü’nden Ev Yangınlarına Karşı Uyarı…

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı İtfaiye Müdürlüğü, son 2 ayda 25 ev yangını meydana geldiğini belirterek, vatandaşları ev yangınlarına sebep olan elektrikli soba, gazlı soba, klima, şömine ve benzeri ısınma araçlarının kullanımına yönelik dikkatli olunması konusunda uyardı.

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı İtfaiye Müdürlüğü yazılı açıklamasında, kış mevsimi dolayısıyla ısınma ihtiyacının artmasıyla birlikte son günlerde özellikle ev yangınlarında artışlar olduğunun gözlemlendiğini belirtti.

Açıklamada, kimsenin arzu etmediği böyle olaylarla karşılaşmamak adına dikkat edilmesi gereken şu tavsiyelerde bulunuldu:
“Ev ve iş yerlerinde ısınmak için yaktığınız şömine, soba ve klima cihazlarının önlerinde veya yakın çevrelerinde yanıcı eşya bulunmamasına dikkat ediniz, şömine önlerine koruyucu kalkan koyunuz.
Gaz ocakları ve gazla çalışan sobaların tüp bağlantı hortumlarını, yılda bir kaç kez sabun köpüğü kullanılmak suretiyle sızdırmazlık testine tabi tutunuz. Yıpranmış olması halinde yenisi ile değiştiriniz. Ayrıca hortum uçlarına muhakkak kelepçe takınız. Ev ve işyerlerinde kullanılan şömine ve odun sobalarının bacalarını en az yılda bir kez temizleyiniz ve çıkan kömürleri çöp bidonları içerisine dökmeyiniz. Baca boyunun çatıdan en az bir metre yukarıda olmasına dikkat ediniz. Evde gaz kokusu hissedildiği zaman kesinlikle elektrik düğmeleri ve bunun gibi kıvılcım çıkarabilecek malzemelerden herhangi bir patlama veya yangına sebebiyet vermemek için çalıştırmayınız. Herhangi bir gaz kaçağında ilk önce ana şalter elektrik akımını kesip, daha sonra ev veya işyerinizin kapı ve pencerelerini açıp ortamı iyice havalandırınız.
Elektrik kesintilerinde, elektrik akımı ile çalışan cihazların fişlerini, prizlerden çıkartınız. Belirli zamanlarda sürekli takılı olan fişleri çıkartıp temizleyiniz böylece fişte meydana gelebilecek oksitlenme önlenmiş olacaktır. Çoklu prizlerde aynı anda birden fazla cihaz çalıştırmaktan kaçınınız.”

Açıklamada ayrıca, Yangın veya belirtisinin görülmesi halinde, derhal 199 numaralı İtfaiye Acil telefonunun aranması da istendi.

 

KAYNAK: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Burcu: “Temennimiz, Ortak Komite Önerisinin Hassasiyetle Değerlendirilmesi”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e doğalgaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir