Çarşamba , Nisan 24 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Töre, Rumlarla Ortaklık Devleti İçin Zemin Bulunmadığını Söyledi

Töre, Rumlarla Ortaklık Devleti İçin Zemin Bulunmadığını Söyledi

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in görüşmesinin ardından liderler tarafından yapılan açıklamalarla ilgili yaptığı değerlendirmesinde, “Ortaklık devleti gibi bir arayışın zemininin olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Federasyon arayışlarındaki müzakerelerin başlayamayacağı da anlaşılmıştır” dedi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile federasyon temelinde bir çözüm için müzakere yapılmasının çok büyük bir zafiyet ve dış politika hatası olduğunu ifade eden Töre, Kıbrıslı Rumların hiçbir zaman Kıbrıs Türk halkına eşitlikçi yaklaşım ortaya koymadığını belirtti.

Rum tarafının “yönetim, güç ve zenginlikleri paylaşmaya” yanaşmadığını kaydeden Töre, “Yapılacak en güzel şey iki taraf arasında iyi komşuluk ilişkilerini geliştirmektir. İletişim, elektrik, sağlık, doğal afetler, ulaşım, çevresel etkiler, adli konular, ekonomik ve ticari konularda görüşmeler yapıp insan yaşamını kolaylaştırmaktır. GSM ve elektrikte ileri adımlar atılması sevindirici olmuştur” dedi.

 

KAYNAK: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Lefkoşa-Girne Ana Yolunda Meydana Gelen Kazada 4 Kişi Yaralandı

Lefkoşa-Girne ana yolunda Bulut İnşaat önlerinde, bu sabah meydana gelen kazada; 28 yaşındaki Yasin ER, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir