Pazartesi , Mart 1 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / SÜTEK: “Aflatoksinli Sütler Tolerans Tanınmadan İmha Ediliyor”

SÜTEK: “Aflatoksinli Sütler Tolerans Tanınmadan İmha Ediliyor”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Kıbrıs Türk Süt Endüstrisi Kurumu, 24 Aralık tarihinden itibaren Aflatoksin M1 limit üstü çıkan sütlerin imha edilmediği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Temiz bir sütte Aflatoksin M1’in maksimum limit değeri 1 kiloda 0,05Miligram olmalıdır. Limit üstü değerler tespit edildiğinde tolerans tanınmadan süt doğrudan Süt Endüstrisi Kurumu gözetiminde çiftliklerde imha edilmektedir. 29 Kasım’dan itibaren Aflatoksin M1 toksininin limit üstü tespit edilen 31 ayrı çiftlikte toplam 149 ton süt çiftliklerde SÜTEK yetkilileri gözetiminde imha edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

SÜTEK tarafından yapılan analizler sonucunda aflatoksin değerinin yüksekliği tespit edilen tüm sütlerin çiftliklerde SÜTEK yetkilileri gözetiminde anında imha edildiği belirtilen açıklamada, bu sütlerden alınan numunelerin Devlet Laboratuvarı’na da gönderildiği ifade edildi.

Çiğ süt üretimi yapılan tüm çiftliklerin SÜTEK kontrolü altında olup her gün denetlendiği kaydedilen açıklamada, “24 Aralık 2018 tarihinden bugüne kadar 7 ayrı çiftlikte toplam 12,763 lt sütte Aflatoksin değeri limit üstü tespit edilen tüm sütler de yine gözetimimizde çiftliklerde imha edilmiştir. Bu konudaki tüm kayıt ve tutanaklarımız mevcuttur.” denildi.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Maraş’a Ziyaretler Yeniden Başlayacak

Açıldığı günden beri başta Gazimağusa’nın, ardından ülkenin çehresini değiştiren Maraş yeniden kapılarını ziyarete açıyor. Pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir