Pazar , Nisan 5 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Suriye’de siyasi çözüm konusundaki çabalarımızı yoğunlaştırdık”

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Suriye’de siyasi çözüm konusundaki çabalarımızı yoğunlaştırdık”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de ateşkesle beraber siyasi çözüm konusundaki çabaların yoğunlaştırıldığını, Anayasa komisyonuyla yeni bir ivme yakalanacağını söyledi.

Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, Suriye’deki sorunun çözümünün yanı sıra İran’ın istikrarını koruması ve ambargolardan etkilenmemesi için de çalıştıklarını aktardı.

Tüm komşuların iyiliği için çalıştıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Suriye’de ateşkesle beraber şimdi siyasi çözüm konusundaki çabalarımızı yoğunlaştırdık. Anayasa komisyonuyla yeni bir ivme yakalayacağız. Suriye’nin toprak bütünlüğü ve sınır bütünlüğü de çok önemli ve Türkiye buna çok büyük destek veriyor. O bölgede kalan teröristlerin de temizlenmesiyle, Suriye’de inşallah güvenli bir ülke olacak, ticaretimiz artacak. Türkiye’deki Suriyeliler dönmeye başladı.”

Türkiye’den ülkelerine dönmek isteyenlere yardımcı olacaklarını, Suriye’deki insanların ihtiyaçlarını karşılamaları için de her türlü tedbiri aldıklarını anımsatan Çavuşoğlu, “Türkiye olarak bugün tüm dünyadaki mazlumların umuduyuz. Sizlerin de katkılarıyla dünyada mazlumlara en çok insani yardım ulaştıran ülkeyiz, milletiz. Amerika’dan bile daha fazla. En zengin değiliz ama en cömert milletiz. Kutsal davalarımıza, Kudüs’e, milli davalarımıza sahip çıkmamız lazım. Tıpkı geçmişte olduğu gibi. Bunun için de birlik ve beraberlik içinde olmamız lazım” dedi.

 

KAYNAK: TRTHABER

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Başbakan Tatar: “Birlik Olunması Halinde En Büyük Sıkıntıların Üstesinden Gelinebilir”

Başbakan Ersin Tatar, dünyayı etkileyen korona virüsten kaynaklanan ölümlerden duyduğu üzüntüyü belirterek, evde kalın çağrısını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir