Pazar , Aralık 8 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Oktay: “Kendi Ayakları Üzerinde Dimdik Duran, Üreten Ve Satan Bir Kıbrıs İstiyoruz”

Oktay: “Kendi Ayakları Üzerinde Dimdik Duran, Üreten Ve Satan Bir Kıbrıs İstiyoruz”

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, konuk olduğu Anadolu Ajansı Editör Masası’nda yaptığı açıklamada,  kendi ayakları üzerinde dimdik duran, üreten ve ürettiklerini satan bir Kıbrıs istediklerini söyledi.

Oktay, Kıbrıs konusunun Türkiye’nin gündeminde olduğu gibi Birleşmiş Milletler’in de gündeminde olduğunu ancak bir türlü çözüme kavuşmadığını belirtti.

Türkiye’nin muhataplarının çözüme yakın olmadığına işaret eden Oktay, “Şöyle düşünün, ‘burada birlikte bir şey yapalım diyoruz ama ondan sonra ben diyorum ki sadece benim isteklerim olsun’. Bu birliktelik değil ki. Rum kesiminin Kıbrıs’ta yaptığı bu.” dedi.

Türkiye’nin çözüm önerileri konusunda samimi olduğunun altını çizen Oktay, çözüm noktasında yakın görüşmelerin de devam ettiğini söyledi. Oktay, adanın içme suyu konusunda hiçbir ihtiyacının kalmadığını, elektrikle alakalı benzer bir çözümü araştırdıklarını dile getirdi.

Türkiye’den giden içme suyunun kullanılmayan kısmının tarımda kullanılmasıyla ilgili çalışma yürütüldüğünü belirten Oktay, şu ifadeleri kullandı: “Aslında Kıbrıs’ta şunu istiyoruz, sadece Türkiye’nin yardımları ile ayakta kalan bir Kıbrıs değil, kendi ayakları üzerinde dimdik durabilen ve üreten bir Kıbrıs olsun. Onun için de sektörel olarak ayıralım. Tarım ve hayvancılık Kıbrıs’ta var. Ama bunların işlenmesi boyutuna da bakabiliriz. Hatta sanayi üretimini de değerlendirebiliriz. Üreten ve ürettiğini satan bir Kıbrıs. Kıbrıs’ın yine tanınmaması kaynaklı bazı dezavantajları var. Bunları da çözebilecek şekilde, bizim kendi temsilciliklerimizin de dışarıda Kıbrıs’ın temsilcisi olabileceği ve orada bir birlikteliğin sağlanabileceği bir ekonomik modele doğru gidiyoruz. Türkiye’nin yardımları devam ediyor, orada hiçbir sıkıntı olmaz. Biz Kıbrıslı kardeşlerimizi hiçbir zaman zor durumda bırakmak istemeyiz.”

 

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

“Kapalı Maraş, Lala Mustafa Paşa’nın Mirası”

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter, Kapalı Maraş’ın tamamının vakıf malı olduğunu bildirdi. Lala Mustafa Paşa’nın, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir