Cuma , Mayıs 24 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu: “Siyasi eşitlik kesinlikle tartışılamaz”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu: “Siyasi eşitlik kesinlikle tartışılamaz”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, katıldığı bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, siyasi eşitlik konusundaki temel BM parametresinden caymaya çalışması, federal çözüm hedefinden sapma manevraları, hidrokarbonlar konusundaki tek yanlı tutumu sürdürme hatası nedeniyle, kendi toplumu içinde de tarihte görülmemiş düzeyde ciddi şekilde eleştirildiğini belirtti.

Anastasiadis’in Crans Montana sonrasında kafa karışıklığı yaratacak tutarsız şeyler söylediğini ifade eden Burcu, “Farklı alanlarda farklı kişilere konuştu. Bir ara, gevşek federasyon, en son da desantralize federasyon dedi. Anastasiadis bu tutarsız yaklaşımlarıyla inandırıcılığını yitirdi, hem kendi toplumundan hem de dünyadan eleştiriler almaya başladı” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın 2015’ten itibaren hidrokarbon konusunun tüm tarafların yararlanabileceği çözümü destekleyen potansiyel bir alan olduğu vurguladığını, ‘ben yaptım oldu’ diyerek tek taraflı adımlar atılmasının çok farklı şeylere neden olacağı uyarısını yaptığını belirten Sözcü Burcu, “Anastasiadis’in bu konudaki tutumu tehdidi büyütüp fırsatı küçültüyor. Bunun sakıncalarını artık kendi toplumundaki insanlar da söylemektedir” dedi.

Siyasi eşitliğin temel parametrelerden biri olduğunu ve tartışılamayacağını vurgulayan Burcu, bu konuda kaydedilen mesafelerin de olmasına karşın Anastasiadis’in daha önce kabul ettiği unsurları şimdi reddetmeye çalıştığına dikkati çekti.

 

 

KAYNAK: CUMHURBAŞKANLIĞI SOSYAL MEDYA HESABI

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kolej Giriş Sınavının 2. Basamağı Yarın…

2018-2019 öğretim yılı, Kolej Giriş Sınavlarının (KGS), 2’nci Basamağı (KGS-2), yarın gerçekleştiriliyor. Türk Maarif Koleji, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir