Salı , Ekim 20 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanlığında, Ses Ve Görüntü Kayıtlarının Alınması Süreciyle İlgili İkinci Toplantı Yapıldı

Cumhurbaşkanlığında, Ses Ve Görüntü Kayıtlarının Alınması Süreciyle İlgili İkinci Toplantı Yapıldı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki Radyo Yayın Kurumu arşivlerindeki Kıbrıslı Türklere ait 1963 öncesi ses ve görüntü kayıtlarının alınması sürecinin en kısa sürede sonuçlanması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

4 Mart’ta Cumhurbaşkanlığı’nda Kültür Teknik Komitesi eş başkanı Kani Kanol ve Kıbrıslı Türk üyelerin katılımıyla yapılan ilk toplantının ardından dün de, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, BRTK Müdürü Aysu Basri Akter, Kültür Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk üyeleri, ülke radyo televizyonculuğu ve sanat yaşamında iz bırakmış isimlerle ikinci bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda, 1963 öncesi ses ve görüntü kayıtlarıyla ilgili tespit sürecinin sağlıklı ilerlemesi için devam eden teknik çalışmalar ele alındı ve fikir alışverişinde bulunuldu.

İki toplumlu Kültür Teknik Komitesi, yarın yapacağı ortak toplantıda, iade işlemleriyle ilgili yol haritasını belirleyecek ve rapor hazırlayarak Cumhurbaşkanı Akıncı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e sunacak. Tablolarla, ses ve görüntü arşivlerinin karşılıklı iadesinin kesin tarihi de bu çalışmanın ardından belirlenecek.

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Haftalık Trafik Raporu…

Polis Basın Subaylığı, KKTC’de 12 -18 Ekim 2020 tarihlerini kapsayan süre içerisinde, 53 trafik kazasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir