Cuma , Mayıs 24 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Avrupa Birliği-Türkiye Ortaklık Konseyi 54. Toplantısı, Sona Erdi

Avrupa Birliği-Türkiye Ortaklık Konseyi 54. Toplantısı, Sona Erdi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği-Türkiye Ortaklık Konseyi 54. toplantısı, sona erdi.

Toplantıya, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunun Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’ın katıldı.

Toplantının ardından yayımlanan açıklamada, AB’nin, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ne ilişkin Mart 2018’de Avrupa Konseyi kararları ve iyi komşuluk ilişkilerine işaret edilerek, Türkiye’nin son zamanlarda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin arama çalışmalarına ilişkin açıklamalarının “kaygıyla izlendiği” belirtildi.

Birleşmiş Milletler’nin, Kıbrıs’ın birleştirilmesi müzakerelerini sürdürme çabalarının memnuniyetle karşıladığına işaret edilen açıklamada, “BM’nin oluşturduğu çerçevede, BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun, AB prensiplerine ve müktesebatıyla uyumlu, adil, kapsamlı bir çözümü gerçekleştirilebilecek sürece Türkiye’nin bağlı kalması ve sürece katkı yapmasının önemini hatırlatır.” ifadesine yer verildi. Ayrıca, açıklamada, AB-Türkiye ilişkilerinin ele alınması ve bazı konuların görüşülmesi açısında toplantının iyi bir fırsat olduğu da belirtildi.

 

KAYNAK: KIBRIS POSTASI

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kolej Giriş Sınavının 2. Basamağı Yarın…

2018-2019 öğretim yılı, Kolej Giriş Sınavlarının (KGS), 2’nci Basamağı (KGS-2), yarın gerçekleştiriliyor. Türk Maarif Koleji, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir